Przejdź do treści

Wirtualne powiaty na Lubelszczyźnie

Data: 2010-05-24 00:00:00

W lipcu ruszą przetargi na budowę światłowodowej sieci w województwie lubelskim na obszarach zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym - informuje Dziennik Wschodni.

W lipcu ruszą przetargi na budowę światłowodowej sieci w województwie lubelskim na obszarach zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym - informuje Dziennik Wschodni.

Prace nad wartą 30 mln inwestycją już trwają. Projekt "Wirtualne Powiaty. Budowa Społeczeństwa Informacyjnego na Lubelszczyźnie. Etap III” ma na celu zwiększenie dostępu do Internetu. W szczególności chodzi o obszary wiejskie, gdzie bardzo często nie ma dostępu do sieci, albo jest mocno ograniczony.

- Uruchomimy ponad 100 publicznych punktów dostępu do Internetu. To będą telecentra wyposażone w laptopy oraz drukarki, powstanie ponad 200 hot spotów. Umożliwią one posiadaczom komputerów przenośnych i innych urządzeń wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową podłączenie się i dostęp do Internetu – tłumaczy Dziennikowi Wschondiemu Natalia Golonka, odpowiedzialna za program w łęczyńskim starostwie.


W ubiegłych latach zakończono realizację dwóch etapów informatyzacji. – Inwestycja ta pozwoliła na wdrożenie elektronicznego systemu obsługi interesantów. Dzięki temu wzrosła liczba osób kontaktujących się, ze starostwem i urzędami gmin przy pomocy Internetu – mówi Rafał Kloc ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

– Uruchomiliśmy też publiczne punkty dostępu do sieci: telecentra w Urzędzie Miejskim w Łęcznej, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, Powiatowej Bibliotece Publicznej. W urzędach gminnych w Cycowie, Ludwinie, Puchaczowie oraz Spiczynie stanęły infomaty z niezbędnymi informacjami dla petentów.
Przetargi to pierwszy krok trzeciego etapu programu. Jego zakończenie planowane jest na 2012 rok.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013.

Źródło: Dziennik Wschodni

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, dofinansowanie, inwestycje, sieci, infrastruktura, internet, e-administracja

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie