Przejdź do treści

Więcej czasu na pozyskanie abonentów w projektach 8.4 POIG

Data: 2014-09-23 07:31:00
Więcej czasu na pozyskanie abonentów w projektach 8.4 POIG

Władza Wdrażająca Programy Europejskie przedstawiła podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Komunikacji Ethernetowej propozycję dla małych operatorów opóźnionych w realizacji projektów finansowanych z programu PO IG 8.4. Będą oni mieli możlwość  wydłużenia okresu pozyskiwania abonentów w budowanych sieciach - relacjonuje serwis rpkom.

Dyrektor WWPE odpowiedzialna za PO IG, Eliza Pogorzelska, nie ukrywała przy tym jednocześnie, że tempo realizacji projektów dotowanych z działania 8.4 pozostawia wiele do życzenia. Jak podała, na około 665 umów o dofinansowanie zawartych przez przedsiębiorców, zatwierdzono tylko w 78 wniosków o rozliczenie projektów. "Na stole" WWPE ma jeszcze 62.Według dyrektor, przedsiębiorcy bardzo często występują przy tym z wnioskami o aneksowanie umów modyfikując projekty na bieżąco.

To m.in. dlatego, WWPE za zgodą Instytucji Pośredniczącej wypracowała rozwiązanie, które ma pomóc operatorom zdążyć z realizacją celów zawarowanych w umowach o dofinansowanie i nie utracić całej dotacji.

Propozycja WWPE przewiduje, że ISP spełniający konkretne warunki będą mogli uzyskać zgodę na wypracowanie tzw. wskaźniki rezultatu (parametry ilościowe wybudowanych sieci i pozyskanych abonentów) zadeklarowanych w umowach o dofinansowanie jeszcze do 6 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu

Aby operator mógł ubiegać się o wydłużeni terminu na pozyskanie aobnantów musi w 100 proc. zrealizować rzeczową część projektu oraz wystąpić z odpowiednim wnioskiem przynajmniej na 3 miesiące przed terminem rozliczenia projektu, zgłaszając WWPE , że nie pozyskają zaplanowanej liczby beneficjentów.

- Musimy mieć szansę na podpisanie aneksu z nowym terminem - tłumaczyła dyrektor Pogorzelska.

Propozycja WWPE - jak mówiła dyrektor, na razie ustnie uzgodniona z PI - przewiduje również minimalizację strat dla operatorów, którym nie uda się zrealizować planów w zakresie pozyskania klientów. Tu warianty są dwa:

- podmioty, które zrealizują w terminie plan pozyskania w przynajmniej 80 proc. mogą liczyć, że utracą tylko proporcjonalną część dofinansowania w kategorii dotacji na podłączenie klientów (terminale abonenckie itp.);

-  podmioty, które wykonają 60-80 proc. planu otrzymają dofinansowanie pomniejszone w różnych kategoriach; ostatecznego algorytmu jeszcze nie wypracowano.

Natomiast podmioty, które nie zrealizują nawet 60 proc. założonego planu muszą liczyć się z tym, że umowy o dofinansowanie z PO IG 8.4. z nimi zawarte będą rozwiązywane.

Na konferencji przypomnianoa też, że  ISP mają obowiązek raportowania do prowadzonego przez UKE Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS).

Żródło: rpkom.pl

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

8.4 POIG, WWPE, sieci ostatniej mili, sieci dostępowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie