Przejdź do treści

Warmińsko-Mazurskie dostało ponad 300 mln zł na szybki internet

Data: 2010-11-29 00:00:00

Projekt budowy sieci szerokopasmowego internetu realizowany z Programu Rozwoju Polski Wschodniej jako pierwszy ruszył w województwie warmińsko-mazurskim.

Projekt budowy sieci szerokopasmowego internetu realizowany z Programu Rozwoju Polski Wschodniej jako pierwszy ruszył w województwie warmińsko-mazurskim.

W ramach tego programu w pięciu województwach Polski Wschodniej powstanie 10,5 tys. km sieci, w tym 2,2 tys. km na Warmii i Mazurach. To województwo jako pierwsze podpisało umowę o dofinansowanie. Inwestycja będzie kosztowała 314 mln zł. Z Własnego budżetu województwo Warmińsko-Mazurskiego dołoży 12,9 mln zł.
 
- Po kilku latach wytężonej pracy w końcu możemy podpisać umowę. Z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej pozyskaliśmy 85 procent dofinansowania - mówił Marszałek  Jacek Protas. -  Chcę podkreślić wartość tego przedsięwzięcia dla naszego regionu. Internet dotrze do miejsc, w których nieekonomiczne jest zakładanie sieci przez prywatnych operatorów. Z pieniędzy publicznych sfinansujemy tę inwestycję.

- Jest to historyczny moment, gdyż umowa ta jest pierwszą w kraju na tego typu przedsięwzięcie. Na bazie tego projektu będzie budowany cały kapitał region - komentował przed podpisaniem umowy Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hetman.

Zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Szewczyk zaznaczał, że środki z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej do tej pory były słabo wykorzystywane na sieci szerokopasmowe. - Projekt warmińsko-mazurski to ogromny krok na przód. Pozostałe cztery województwa jeszcze nie dopełniły formalności, by ruszyć z tymi projektami – dodał Dariusz Szewczyk po złożeniu podpisu.

Nowa sieć ułatwi dostawcom Internetu oferowanie usług, a to oznacza większą konkurencję na tym rynku. Mieszkańcy regionu mogą zatem liczyć na niższe ceny. Sieć zostanie rozbudowana w miejscach zagrożonych tzw. cyfrowym wykluczeniem i indywidualnie dostosowana do potrzeb danego powiatu. Realizacja projektu ma się zakończyć w 2014 roku.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. We wdrażaniu tego projektu pośredniczy natomiast Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgodnie z planami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do końca 2013 r. w pięciu województwach Polski Wschodniej dostęp do usług szerokopasmowego internetu powinno uzyskać 90 proc. gospodarstw domowych oraz wszystkie firmy i instytucje.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

dofinansowanie, samorząd, PARP, MRR, sieci

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie