Przejdź do treści

W Lublinie powstanie 100 publicznych hotspotów

Data: 2015-01-27 07:36:00
W Lublinie powstanie 100 publicznych hotspotów

Gotowa jest już lista miejsc, w których mogą zostać wybudowane urządzenia zapewniające dostęp do sieci publicznego Internetu w Lublinie Z Internetu będzie można korzystać także na niektórych obleganych przystankach komunikacji miejskiej, m.in. przy Ogrodzie Saskim - informuje Dziennik Wschodni.

- Zakończyliśmy już zbieranie propozycji, mapa jest gotowa – mówi dziennikowi Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta. Na mapie znalazło się około 120 punktów, czyli więcej, niż potrzebowało miasto zamierzające zapewnić darmowy Internet w 100 miejscach.

- Zapas ma się przydać na wypadek, gdyby okazało się, że w pewnych miejscach montaż urządzeń będzie problematyczny – dodaje Hunicz. Selekcji dokona firma, której miasto zleci opracowanie dokumentacji. – Objedzie wszystkie lokalizacje i sporządzi prostą dokumentację techniczną, żebyśmy mogli przystąpić do uzgodnień z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Do montażu hotspotów wytypowane zostały miejsca publiczne, jak np. okolice miejskich szkół, tereny nad Zalewem Zemborzyckim, w tym zapora. Bezprzewodowy i bezpłatny Internet pojawić ma się też w parku Jana Pawła II urządzonym w wąwozie na Czubach, gdzie punkt dostępowy będzie w rejonie Szkoły Podstawowej nr 51. Miasto zamierza też poprawić zasięg sieci na terenie Dworca Głównego PKS, a jeśli zgodzi się kolej, to również w pobliżu jej dworca.

Z Internetu będzie można korzystać także na niektórych obleganych przystankach komunikacji miejskiej, m.in. przy Ogrodzie Saskim, na ul. 3 Maja jak również w rejonie ronda Honorowych Krwiodawców. Przy ustalaniu lokalizacji nie były brane pod uwagę miejsca położone zbyt blisko dużych skupisk domów mieszkalnych, tak aby Internet nie mógł być wykorzystywany do użytku domowego.

Po zakończeniu wszelkich uzgodnień rozpocznie się montaż urządzeń. Mogą one zacząć działać już w wakacje. Utworzenie w Lublinie 100 punktów bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do Internetu to jeden ze zwycięskich projektów zgłoszonych do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Zebrał on 5645 głosów, więcej (6715) uzyskał tylko projekt dotyczący poprawy warunków w miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Metalurgicznej.

 

Źródło: Dziennik Wschodni

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

jst, Lublin, hotspot, WiFi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie