Przejdź do treści

UKE pomoże w szerokopasmowych inwestycjach

Data: 2010-03-09 00:00:00
UKE pomoże w szerokopasmowych inwestycjach

Urząd Komunikacji Elektronicznej mocniej zaangażuje się  w projekty związane z budową sieci szerokopasmowych dostępu do Internetu finansowanych przy wsparciu środków unijnych. Działania urzędu będą polegać głównie na pomocy doradczej przy inwestycjach.


Jak poinformowała na konferencji prasowej Anna Streżyńska, prezes UKE,   4 marca 2010 roku do  urzędu wpłynęła  informacja o zatwierdzeniu przez komisję oceniającą MSWiA projektu umożliwiającego  wsparcie działań związanych z budową sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.


To zaś pozwoli urzędowi, którym kieruje na stworzenie tzw. helpdesku, czyli ośrodka doradczego, który będzie doradzać samorządom i przedsiębiorcom przy realizacji inwestycji telekomunikacyjnych, współfinansowanych z unijnych programów.  Jej zdaniem potrzeby w tym zakresie są ogromne.


 - Konieczność istnienia takiego projektu widzieliśmy już rok temu, gdy wraz z ministrem Witoldem Drożdżem z MSWiA dokonywaliśmy oceny stanu realizacji projektów oraz ich wzajemnych relacji. Wówczas to raczej relacje poszczególnych projektów budziły nasze obawy, po roku, to stan zaawansowania realizacji wszystkich projektów BB jest naszą główną troską. Oboje wówczas pomyśleliśmy o konieczności stworzenia swoistego helpdesku dla samorządów i dla przedsiębiorców, a także dla poszczególnych instytucji wdrażających – wyjaśnia Anna Streżyńska.


Jak bowiem poinformowano na konferencji w UKE,  od 2007 r. z dostępnych 1 mld euro w ramach  środków UE na rozbudowę infrastruktury szerokopasmowej w Polsce,   zakontraktowano dopiero 18 mln euro, tj. 2 proc.  kwoty.  A cała ta suma powinna być zagospodarowana do 2013 roku. Zdaniem szefowej UKE wciąż jeszcze istnieją szanse, by te środki efektywnie wydać. Na początek UKE zamierza przygotować raport otwarcia, który ma przedstawiać stan zaawansowania poszczególnych projektów.

Źródło: Informacja własna

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

inwestycje, samorządy, finansowanie, środki, UKE

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie