Przejdź do treści

Trzcianka pierwszą gminą, gdzie TP zlikwidowała białą plamę

Data: 2011-09-12 00:00:00

Trzcianka w województwie wielkopolskim to pierwsza gmina w Polsce, w której Telekomunikacja Polska zbudowała w ramach porozumienia z UKE sieć szybkiego internetu, zapewniając dostęp szerokopasmowy na terenie całej gminy. 

 

Trzcianka w województwie wielkopolskim to pierwsza gmina w Polsce, w której Telekomunikacja Polska zbudowała w ramach porozumienia z UKE sieć szybkiego internetu, zapewniając dostęp szerokopasmowy na terenie całej gminy.  

Władze gminy liczą, że dzięki temu zwiększy się atrakcyjność regionu i poprawi jakość życia mieszkańców.

W ciągu trwającej 1,5 roku inwestycji wybudowano infrastrukturę obejmującą 860 km linii kablowej, w tym ok. 70 km światłowodów. Wykonano 3352 przyłączy do lokali klientów, którzy zgłosili zainteresowanie usługami szerokopasmowymi. Dziś w gminie z szybkiego internetumoże korzystać praktycznie każdy zainteresowany. Nowa szerokopasmowa sieć dostępowa  pozwoli na korzystanie z takich  usług  jak telewizja IPTV czy wideo na życzenie.

- Gmina Trzcianka jest pierwszą gminą, w której TP zakończyła kompleksowo program inwestycyjny wynikający z porozumienia z UKE. To ważny krok w walce z wykluczeniem cyfrowym i tworzeniu społeczeństwa informacyjnego. W najbliższych tygodniach zakończymy inwestycje w kilku kolejnych gminach na terenie białych plam. Łącznie w ramach Porozumienia przekazaliśmy do użytkowania 615 tys. linii, w tym w białych plamach ponad 80 tys. łączy – powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes zarządu TP. 

Jednym z warunków podpisanego w październiku 2009 r. Porozumienia TP - UKE, było  wykonania inwestycji w 68 gminach znajdujących się na obszarach tzw. białych plam internetowych. Mieszkańcy tych gmin, ze względu na brak sieci telekomunikacyjnej, nie mogli dotychczas korzystać ze stałego dostępu do internetu. Wśród wskazanych gmin była Trzcianka.

- Gdy dwa lata podpisywaliśmy porozumienie z TP, to był tylko papier.  Nie wiedzieliśmy, jakie to będzie miało efekty. Zakończona inwestycja w Trzciance to jeden z konkretów - powiedziała Anna Streżyńska, prezes UKE. , 

Żródło: TP, własne

 

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

TP, UKE, białe obszary, inwestycje, samorząd, Wielkopolska, infrastruktura, porozumienie

przeczytaj_tresc_ponownie