Przejdź do treści

TP będzie likwidować białe plamy w Lubuskiem

Data: 2011-03-21 00:00:00

W Lubuskiem znikną białe plamy. Telekomunikacja Polska zbuduje tam sieć szybkiego Internetu - cieszy się Urząd Marszałkowski w tym województwie. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej do końca 2013 roku ponad 280 miejscowości zyska dostęp do sieci. W urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze przedstawiciele największego w Polsce operatora, poinformowali o szczegółach projektu.

W Lubuskiem znikną białe plamy. Telekomunikacja Polska zbuduje tam sieć szybkiego Internetu - cieszy się Urząd Marszałkowski w tym województwie. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej do końca 2013 roku ponad 280 miejscowości zyska dostęp do sieci. W urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze przedstawiciele największego w Polsce operatora, poinformowali o szczegółach projektu.


- To jeden z najważniejszych projektów w naszym regionie. Z badań opublikowanych pod koniec 2010 r. przez Gazetę Wyborczą wynika, że większość Polaków marzy o dostępie do Internetu. A my w Lubuskiem już te marzenia spełniamy - podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. Podczas spotkania z dziennikarzami, które poprzedziło konferencję pn. „Szerokopasmowe Lubuskie”, marszałek Polak przypomniała wartość projektu – to blisko 150 mln złotych, z czego ok. 52 mln zł to dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Pragnę zapewnić, że działamy zgodnie z wszystkimi procedurami i robimy to dobrze. Podczas wyłaniania wykonawcy, została zachowana zasada konkurencyjności, a sam projekt został oceniony nie przez urzędników, a przez ekspertów – dodała marszałek.

- Bardzo się cieszę, że urząd marszałkowski zdecydował się na współpracę z TP. Jestem przekonany, że realizacja projektu „Szerokopasmowe Lubuskie” pokaże jak sprawnie wykorzystywać środki unijne. W ciągu trzech lat zbudujemy nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, z której będą korzystać mieszkańcy oraz lokalne firmy i instytucje - uważa Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy TP. W trakcie konferencji prasowej przyznał, że TP startuje we wszystkich przetargach na tego typu zadania, które ogłaszają samorządy.  – Budujemy w tej chwili 1 mld 200 mln łączy w całej Polsce. Lubuski projekt jest innowacyjny i cieszymy się, że udało nam się go wygrać – dodał. – Robimy to dla ludzi, dla naszych dzieci, dla przyszłych pokoleń, aby dać im możliwość swobodnego dostępu do świata – przekonywał.

Projekt „Szerokopasmowe Lubuskie” zlikwiduje tzw. białe plamy internetowe w województwie lubuskim. Zbudowane zostanie ponad 1300 km sieci światłowodowej. Dzięki temu 50 tys. mieszkańców regionu zyska dostęp do Internetu w prędkości co najmniej 6Mbit/s. Pozwoli to na korzystanie m.in. z takich usług jak IPTV czy wideo na życzenie.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 52 mln zł. Resztę kosztów ze własnych środków pokryje Telekomunikacja Polska. Przykład ten pokazuje w jaki sposób budować nowoczesną infrastrukturę tam, gdzie rachunek ekonomiczny nie gwarantuje takiej inwestycji. Sieć będzie neutralna technologicznie i gwarantuje "otwarty dostęp" dla operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

Cele projektu:

- wyeliminowanie wykluczenia cyfrowego w regionie,

- dotarcie z siecią światłowodową do 281 miejscowości zakwalifikowanych jako białe plamy.

Korzyści:

- stworzenie możliwości dostępu do Internetu dla co najmniej 50 tys. mieszkańców na obszarach wykluczonych cyfrowo,

- zwiększenie szansy na osiągnięcie efektywnego przyspieszenia rozwoju gospodarczego na terenie całego regionu.

Marszałek Elżbieta Polak zapewniała, że jest jeszcze dostępna alokacja środków w ramach LRPO w wysokości 22 mln zł na kolejne działania związane z wykluczeniem cyfrowym. W najbliższym czasie ogłoszone zostaną konkursu, głównie dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Źródło: Urząd Marszałkowski woj. lubuskiego

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

lubuskie, sieci regionalne, TP, inwestycje, RPO, dofinansowanie, infrastuktura, białe obszary

przeczytaj_tresc_ponownie