W trzech lokalizacjach województwa łódzkiego odbyło się spotkanie inaugurujące otwarcie inwestycji w ramach Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. ŁRST to projekt dwuetapowy, obejmujący swoim zasięgiem większość województwa łódzkiego, realizowany w synergii z innymi działaniami Województwa (w szczególności z projektami z zakresu e-Zdrowia).
Poprzez „wirtualne konsultacje” – czyli analizę badań przesłanych z lokalizacji Gminnego Ośrodka Zdrowia do placówki medycznej w Łodzi – wskazano wybrane korzyści, jakie niesie ze sobą inwestycja Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, czyli regionalna sieć teleinformatyczna, utworzona w technologii światłowodowej.
Technologia światłowodowa daje możliwość m.in. błyskawicznego przesyłu plików z obrazami RTG, USG, obrazów rezonansu magnetycznego i tomografii, których wielkość to niejednokrotnie ponad 200 MB i nie jest możliwie przesłanie ich mailem. Na oczach zgromadzonych w sali konferencyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi oraz – za pośrednictwem połączenia wideo – zgromadzonych w Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu miało miejsce przesłanie pliki RTG pacjentki z GOZ w Parzęczewie, które to badanie zostało skonsultowane przez lekarza radiologa w sali konferencyjnej.
- Sieć szkieletowa ŁRST posłużyć ma dla potrzeb własnych województwa, ale w przyszłości może być wykorzystana jako warstwa łącząca sieć dystrybucyjną. W placówkach objętych ŁRST planowane jest także przygotowanie bezprzewodowego łączą WiFi, z którego będą mogli korzystać zarówno hospitalizowani, jak i osoby odwiedzające. Sama infrastruktura bezprzewodowa powinna zapewnić możliwość uruchomienia w przyszłości pełnego, profesjonalnego monitoringu medycznego, telediagnostyki i teleterapii pacjentów hospitalizowanych - przyznał Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.
- "Wirtualne konsultacje” mogą stać się standardem, który będzie realizowany w województwie. Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna w synergii z projektami e-Zdrowia stanowią wymierne korzyści dla mieszkańców Łódzkiego. Telemedycyna nie jest futurystyczną wizją, ale już codziennością. Stan zdrowia mieszkańca mniejszej miejscowości, gdzie nie ma w przychodni lekarza specjalisty na co dzień, może być konsultowany bez każdorazowego transportu chorego do większej placówki. To wymierna korzyść dla zdrowia pacjenta oraz duża oszczędność dla placówki medycznej – skomentował Przemysław Biliński, dyrektor medyczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi.
B- ezpieczne i szybkie łącze zapewni sprawny przesył badań między placówkami medycznymi
w województwie oraz usprawni obieg danych dotyczących zdrowia pacjenta. Łącze umożliwi także spotkania poprzez konferencję, jeśli niezbędne będzie przeanalizowanie stanu pacjenta
w szerszym gronie – dodał Dariusz Kałdoński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu.
Wydarzenie „wirtualne konsultacje” było wsparte technologicznie przez firmę Infratel-Operator Infrastrukturalny , która pełni funkcję operatora sieci.
Szkielet ŁRST posłużyć ma dla potrzeb własnych województwa, ale w przyszłości będzie mógł być wykorzystany jako warstwa łącząca sieć dystrybucyjną. W placówkach objętych ŁRST planowane jest także przegotowanie bezprzewodowego łączą WiFi, z którego będą mogli korzystać zarówno hospitalizowani, jak i osoby odwiedzające. Sama infrastruktura bezprzewodowa powinna zapewnić możliwość uruchomienia w przyszłości pełnego, profesjonalnego monitoringu medycznego, telediagnostyki i teleterapii pacjentów hospitalizowanych.
Źródło: ŁRST
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.