Przejdź do treści

Światłowody na słupach telefonicznych

Data: 2010-03-15 00:00:00

Virgin Media, brytyjski operator telekomunikacyjny rozpoczna testy łączy internetowych bazujących na swobodnie wiszących światłowodach. Linie światłowodowe będą doprowadzone do mieszkań przy wykorzystaniu starych słupów telefonicznych - informuje internetowy serwis Komputer Świata.

Jako miejsce eksperymentu wybrano niewielkie miasteczko Woolhampton, leżące około 50 km na zachód od Londynu. Większość lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej, bazuje na popularnych w regionach o mniejszej gęstości zaludnienia, słupach telefonicznych.Test ma trwać 6 miesięcy, w czasie którym operator sprawdzi, czy w ten sposób da się zbudować sieć opartą na światłowodach.


Woolhampton zostało wybrane ponieważ leży na prowincji, gdzie koszt doprowadzenia światłowodu bezpośrednio do mieszkań byłby zbyt wysoki. Virgin Media ma  zamiar powiesić na słupach światłowody i sprawdzić czy w takich warunkach, można zaoferować abonentom na głębokiej prowincji przyłącza o prędkościach powyżej 50 Mbps. Spółka nie ukrywa, iż liczy na ograniczenie wydatków inwestycyjnych związanych z rozbudową infrastruktury sieciowej.

Jeśli pilotaż wypadnie pozytywnie, spółka będzie mogła zaoferować Brytyjczykom mieszkającym w małych miasteczkach szybki internet w technologii FTTH.

Źródło: Komputer Świat

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

światłowody, sieci

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie