Przejdź do treści

Raport KE: Szybkie łącze internetowe ma 13,5 proc. Polaków

Data: 2010-05-26 00:00:00

13,5 proc. Polaków ma dostęp do stałego szerokopasmowego łącza internetowego, co stawia nas w dole stawki wsród krajów UE. Gorszy wskaźnik jest tylko w Rumunii i Bułgarii - wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej.

Tylko 13,5 proc. Polaków ma dostęp do stałego szerokopasmowego łącza internetowego. Gorszy wskaźnik jest tylko w Rumunii i Bułgarii - wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej.

W styczniu 2010 r. średnia liczba mieszkańców krajów UE posiadających dostęp do usług szerokopasmowych wynosiła 24,8 proc. (ponad 123 mln linii). Dania i Holandia, gdzie z dostępu do szerokopasmowej łączności internetowej korzysta prawie 40 proc. populacji, są światowymi liderami w jej wykorzystaniu. Od stycznia 2009 r. wykorzystanie mobilnego szybkiego internetu w UE wzrosło prawie dwukrotnie, do 5,2 proc. w styczniu 2010 r. Stopień penetracji rynku w Finlandii, Portugalii i Austrii wyniósł ponad 15 proc. 

Polski wynik jest o wiele niższy od średniej unijnej (24,8 proc.) Tylko w niewielkim stopniu rekompensuje go mobilny dostęp do sieci, z jakiego korzysta 4,35 proc. Polaków, co jest wyższym odsetkiem niż w wielu innych krajach UE, ale i tak poniżej unijnej średniej 5,2 proc.

Komisja Europejska w przyjętej  Agendzie Cyfrowej zapowiada, że do 2013 r. każdy Europejczyk ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2015 r. połowa będzie robić internetowe zakupy.

Do tego jednak potrzeba natychmiastowych inwestycji, które zahamował kryzys gospodarczy, choć i tak branża telekomunikacyjna okazała się być względnie odporna, bowiem w 2009 r. nie zanotowała spadku mimo ogólnej recesji w UE w wysokości 4,2 proc. PKB. KE apeluje także, by kraje członkowskie rygorystycznie wdrażały unijne przepisy z zakresu telekomunikacji.

- Ograniczony postęp w kierunku prawdziwie jednolitego rynku jest rozczarowujący. Kraje członkowskie muszą zrobić więcej, by zasady były przestrzegane i miały miejsce konieczne inwestycje w innowacyjne usługi z korzyścią dla 500 mln europejskich konsumentów - powiedziała unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Żródło: Komisja Europejska

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

raport, internet, UE, łącza

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie