Przejdź do treści

Raport: Gdzie internet funkcjonuje najlepiej

Data: 2012-09-07 02:52:00
Raport: Gdzie internet funkcjonuje najlepiej

World Wide Web Foundation przygotowała pierwszy raport na temat funkcjonowania internetu na świecie.

World Wide Web Foundation, organizacja, która tworzy standardy internetowe, postanowiła stworzyć własną miarę do oceny rozwoju internetu. Tak powstał Web Index. W rankingu wzięto pod uwagę m.in. dostęp do sieci, częstotliwość korzystania oraz wpływ internetu na różne sfery w danym kraju. W rankingu wzięto pod uwagę 61 państw.

Z raportu wynika, że krajem, w którym internet funkcjonuje najlepiej jest  Szwecja. Na drugim miejscu mamy Stany Zjednoczone. Trzeci stopień podium przypadł Wielkiej Brytanii. Polska zajęła 25. miejsce. Ostatnie miejsce rankingu zajmuje Jemen.

Z badania wynika, że dostępność internetu hamują wysokie ceny połączeń szerokopasmowych, a także, że dość częste są tendencje do cenzurowania treści w internecie.

W niektórych badanych krajach cena połączenia szerokopasmowego zbliżała się do połowy średniego miesięcznego zarobku. Tim Berners-Lee, twórca technologii www i założyciel WWWF uważa, że to właśnie wysokie ceny są przeszkodą dla "dla miliardów ludzi do korzystania z prawa do wiedzy" i korzystania z możliwości, jakie daje internet.

Badanie wskazuje również, że poza krajami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, skupiającej kraje wysoko rozwinięte, słaby jest rozwój przedsiębiorstw, których działalność opiera się na internecie. Oznacza to, że potencjał gospodarczy internetu w wielu krajach pozostaje wciąż niewykorzystany.

WWWF oceniła też, że w prawie jednej trzeciej (30 procentach) badanych krajów władze nakładały "ograniczenia umiarkowane lub ostre" na dostęp do pewnych stron internetowych. Zdaniem fundacji, w połowie badanych krajów rosną zagrożenia dla wolności słowa.

Źróło:d PAP

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

internet, ranking

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie