Przejdź do treści

Przetargu na LTE w tym roku nie będzie

Data: 2011-04-11 00:00:00

W tym roku nie będzie przetargu na częstotliwości przeznaczone dla szybkiego internetu w technologii LTE - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na wypowiedź Anny Streżyńskiej, prezesa UKE.

W tym roku nie będzie przetargu na częstotliwości przeznaczone dla szybkiego internetu w technologii LTE - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na wypowiedź Anny Streżyńskiej, prezesa UKE.

Powodem jest brak porozumienia Urzędu Komunikacji Elektornicznej z wojskiem. UKE chce bowiem w jednym przetargu LTE zaoferować  częstotliwości, którymi sam dysponuje z częstotliwościami zajmowanymi przez armię.

– Czekamy na pasma wojskowe, a nawet nie możemy z Ministerstwem Obrony Narodowej potwierdzić kalendarza ich uwalniania. Pierwszy raz po latach współpracy spotykamy się z takim podejściem tego resortu – tłumaczy Streżyńska.  Według niej część pasma z zakresu 800 MHz i pasmo 1800 MHz (a także różne pasma w okolicach 2 – 2,3 GHz) miały być wolne od stycznia 2011 r. Tak się nie stało.  Dodaje, że MON odpowiednią decyzję już przygotował, ale jej nie podejmuje. –  Resort powołuje się jedynie na nieznane nam pismo jednej ze służb w tej sprawie  –  mówi "Rz" szefowa UKE.

Według dziennika to opóźnienie nie martwi jednak operatorów. Według nich nie warto się spieszyć z LTE, bo na rynku nie ma jeszcze odpowiednio dużej ilości urządzeń pozwalających w pełni wykorzystywać potencjał tej technologii. Jednocześnie przesuwa to  czasie konieczność zainwestowania przez nich dużych środków potrzebnych do przesyłu danych z prędkością 100 Mb/s. Jest to na rękę także Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi, który buduje sieć LTE, wykorzystując częstotliwości 1800 MHz. Czas, gdy kojarzone z nim firmy: CenterNet i Mobyland, będą jedynymi dostawcami takiej sieci, będzie dłuższy.

Najbardziej poszkodowani mogą się czuć Polacy, którzy nie mają zapewnionego powszechnego, szybkiego dostępu do internetu. Dostawcy usług telekomunikacyjnych nie mogą dojść do porozumienia w celu stworzenia wspólnej sieci światłowodowej, mogącej zapewnić poprawę surfowania dzięki łączom stacjonarnym.

Źródło: Rzeczpospolita

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

LTE, przetarg, UKE, operatorzy, technolgoiie

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie