Przejdź do treści

Projekt e- administracja w gminie Pleszew

Data: 2010-07-28 00:00:00

Starostwo powiatowe, urząd miejski oraz urzędy gmin zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, oprogramowanie i infrastrukturę sieciową. Po dwóch latach przygotowań rusza projekt „Informatyzacji Jednostek Samorządu Terytorialnego Powiatu Pleszewskiego”. Powiat Pleszewski otrzyma na ten cel 1,68 mln zł z MSWiA. Jest to największa dotacja z zatwierdzonych do realizacji projektów informatycznych w kraju. Cały projekt jest wart ponad 2,2 miliona zł.

Starostwo powiatowe, urząd miejski oraz urzędy gmin zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, oprogramowanie i infrastrukturę sieciową. Po dwóch latach przygotowań rusza projekt „Informatyzacji Jednostek Samorządu Terytorialnego Powiatu Pleszewskiego”. Powiat Pleszewski otrzyma na ten cel 1,68 mln zł z MSWiA. Jest to największa dotacja z zatwierdzonych do realizacji projektów informatycznych w kraju. Cały projekt jest wart ponad 2,2 miliona zł.

Projekt umożliwi dostęp do nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych w ramach budowy społeczeństwa informacyjnego. Głównym celem projektu jest przygotowanie organizacyjne i techniczne siedmiu jednostek samorządu terytorialnego z Powiatu Pleszewskiego do wdrożenia tzw. e-administracji, pozwalającej na rozwój elektronicznych usług dla ludności i podmiotów gospodarczych.

W celu wspólnej realizacji projektu Powiat Pleszewski jako lider zawiązał konsorcjum z gminami Czermin, Chocz, Gizałki, Gołuchów, Dobrzyca i Pleszew. Wniosek na dofinansowanie projektu pod nazwą „Informatyzacja JST Powiatu Pleszewskiego” został złożony w MSWiA (minister właściwy ds. informatyzacji) już w listopadzie 2008 r. Na 19 zgłoszonych wniosków pleszewski projekt informatyczny znalazł się na wysokim 2. miejscu listy rankingowej.

Wartość całego projektu opiewa na 2 245 669 zł. Dofinansowanie ze strony MSWiA wynosi 75%. tj. 1 684 252 zł.  Jest to największa dotacja na informatyzację spośród 5 projektów, które zostały ostatecznie zatwierdzone do realizacji decyzją ministra z 22 lipca 2009 r. Inni wnioskodawcy aplikowali o mniejsze środki: powiat lubański – 1 403 757 zł , powiat chrzanowski – 920 906 zł, powiat leszczyński – 398 288 zł oraz gmina Boguchwała – 111 493 zł.

Część środków tj. 561 417 zł stanowi tzw. wkład własny samorządów, uczestniczących w projekcie. Udział samorządów przedstawia się następująco:

Powiat Pleszewski – 178 048 zł
Miasto i Gmina Pleszew – 127 426 zł
Gmina Dobrzyca – 71 705 zł
Gmina Gołuchów – 61 616 zł
Gmina Chocz – 50 833 zł
Gmina Czermin – 45 930 zł
Gmina Gizałki – 25 859 zł 
 
Starosta Pleszewski Michał Karalus nie kryje swojego zadowolenia. - E-administracja w naszym powiecie to najbliższa przyszłość. Dziś bezsprzecznie należymy do liderów informatyzacji w Wielkopolsce. To już kolejny wielki projekt, po projekcie szkoleniowym, jaki realizujemy w porozumieniu z gminami. Samorząd powiatowy jest tutaj inicjatorem, liderem projektu - można powiedzieć - kołem napędowym tych działań, ale skorzystają z tego wszystkie nasze samorządy lokalne. Dziękuję wójtom i burmistrzowi, że wspólnie zadziałaliśmy. Skorzystamy wszyscy; i powiat, i gminy. 

Przetarg na dostawy sprzętu komputerowego i urządzeń teleinformatycznych dla pleszewskich urzędów za 904 722 zł wygrała firma Hardsoft – Telekom z Poznania.   

 W sumie będzie to: 7 serwerów, 6 komputerów komunikacyjnych, 133 stacje robocze z monitorami i oprogramowaniem, 19 komputerów przenośnych, 6 skanerów do elektronicznego obiegu dokumentów, 5 drukarek laserowych monosieciowych, 3 urządzenia wielofunkcyjne oraz 161 zasilaczy awaryjnych. Ponadto w ramach projektu powstanie 5 tzw. publicznych punktów dostępu do internetu. Staną one w Starostwie Powiatowym w Pleszewie oraz urzędach gmin w Gołuchowie, Choczu, Czerminie oraz Dobrzycy.

Starostwo przygotowuje teraz kolejne dwa przetargi: na „zakup i instalację infrastruktury sieciowej” oraz „zakup usługi wdrożeniowo-szkoleniowej”. Wszystko ma być gotowe do końca tego roku.

Projekt umożliwi świadczenie usług publicznych dla ludności drogą elektroniczną. Wdrożone zostaną np.: Platforma e-Sprawy (dwukierunkowa komunikacja interesantów z urzędem), Platforma Formularzy Elektronicznych (e-formularze dla interesantów), System Płatności (regulowanie płatności np. podatkowych poprzez systemy bankowości elektronicznej), Portal www e-Urząd (z serwisami: E-Zdrowie, E-Edukacja, E-Praca, E-Turystyka, E-Administracja) oraz system obiegu dokumentów (elektoniczna rejestracja, wymiana i archiwizacja korespondencji, obsługa spraw).

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

e-administracja, e-usługi, dofinansowanie, MSWiA, samorządy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie