Przejdź do treści

Prezydent podpisał nową ustawę telekomunikacyjną

Data: 2010-11-22 00:00:00

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa została uchwalona przez Sejm w październiku br. Z chwilą wejścia w życie, porozumienia Urzędu z operatorami telekomunikacyjnymi staną się aktami administracyjnymi.

W październiku 2009 r. UKE podpisał Porozumienie z Telekomunikacją Polską. Urząd zobowiązał się w nim, że nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować i zmodernizować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych. Porozumienie dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną.

W związku z tym, że Porozumienie nie jest decyzją administracyjną, obecnie UKE nie może wykorzystać posiadanych narzędzi administracyjnych, w przypadku gdyby operator nie wywiązywał się z warunków Porozumienia. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego ma to zmienić. Ustawa jest pozytywna również dla operatorów, gdyż wynegocjowane z regulatorem rozwiązania mogą być ujęte w ramy decyzji administracyjnej, której nie można zmienić bez zgody strony.

Nowelizacja nie dotyczy jedynie Porozumienia UKE-TP, ale również innych, podobnych, które mogą być zawarte w przyszłości. Jeśli operatorzy nie będą się z nich wywiązywali, UKE będzie mógł nakładać na nich kary.

UKE przypomina, że w październiku 2010 r. urząd zaproponował czterem operatorom komórkowym zawarcie porozumienia dotyczącego inwestycji na rynku w zamian za harmonogram obniżania stawek hurtowych.

Źródło: UKE

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

prawo, ustawa, telekomunikacja, UKE, operatorzy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie