Przejdź do treści

Prezes UKE: Światłowody w Polsce są dobrem rzadkim

Data: 2011-07-28 00:00:00

W Polsce dostęp do internetowych sieci światłowodowych ma tylko 15 proc. miejscowości - poinformowała w Sejmie prezes UKE Anna Streżyńska przedstawiając posłom raport o stanie  infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

W Polsce dostęp do internetowych sieci światłowodowych ma tylko 15 proc. miejscowości - poinformowała w Sejmie prezes UKE Anna Streżyńska przedstawiając posłom raport o stanie  infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Z raportu  wynika, że w ponad 10 tys. miejscowości (z 50 tys. ogółem) nie ma dostępu do internetu. - Jedynie 15 proc. miejscowości w Polsce ma jeden lub więcej węzłów sieci światłowodowych. Pozostałe miejscowości światłowodów nie mają - mówiła szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Z raportu wynika, że pod względem rozwoju infrastruktury sieci światłowodowej sytuacja najgorzej wygląda w województwa łódzkim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko mazurskim. Okazało się bowiem, że w ponad w 90 proc. miejscowościach w tych regionach operatorzy nie wykazali zakończeń sieci światłowodowych. Stosunkowo najlepiej pod tym względem wygląda sytuacja w Małopolsce, gdzie w jednej trzeciej miejscowości, co najmniej jeden operator deklaruje posiadanie zakończenia sieci światłowodowych. Niewiele gorzej prezentują się pod tym względem województwa śląskie i dolnośląskie, gdzie odpowiednio w 26 i 28 proc. miejscowości są takie zakończenia.

Inwestycje w  sieci szerokopasmowe rosną - w ubiegłym roku wydano na nie ok. 93 mln zł, a w tym wyniosą 285 mln zł - wynika z deklaracji operatorów zebrnych przy tworzeniu raportu.

Anna Streżyńska podkreśliła, że jeśli chodzi o inwestycje w sieci internetowe Polska zrobiła ogromny postęp od 2006 roku.  -W 2006 roku było 800 tys. linii szerokopasmowych. Dzisiaj mamy 9,5 mln linii we wszystkich technologiach - kablowych, stacjonarnych, ruchomych. Tylko część z tych linii powstaje dzięki bezpośredniej aktywności UKE, znaczna część powstaje, bo chcą tego przedsiębiorcy. Szczególnie intensywnie rozwija się internet mobilny - zaznaczyła prezes UKE .

Przypomniała też, że ważnym elementem inwestycji są te realizowane przez Telekomunikację Polską, po zawarciu porozumienia z UKE w 2009 roku. - Z 1,2 mln linii telekomunikacyjnych połowa została już zbudowana. A mamy zaledwie półtora roku porozumienia za sobą. Te linie powstają na terenach, w których dotychczas inwestycje uznawane były za nieopłacalne  - mówiła.

Źródło: PAP, własne 

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

UKE, Sejm, światłowody, inwentaryzacja sieci, SIIS, raport, inwestycje

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie