Przejdź do treści

Prawnicy o megaustawie

Data: 2010-04-09 00:00:00

Dziennik "Rzeczpospolita" zapytał prawników, jakie zapisy w przyjętej przez Sejm ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych są dla gmin najważniejsze.

Dziennik "Rzeczpospolita" zapytał prawników, jakie zapisy w przyjętej przez Sejm ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych są dla gmin najwazniejsze.

Jednym z najistotniejszych rozwiązań jest to, że gmina uzyska prawo zostania przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. – Jednostki samorządu będą mogły budować, wykorzystywać i udostępniać infrastrukturę telekomunikacyjną oraz świadczyć usługi firmom i użytkownikom, czyli zwykłym konsumentom – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" dr Marlena Wach, radca prawny z Kancelarii Bird & Bird.

Przyjęta ustawa pozwoli zapewnić za niższą cenę rynkową, a nawet za darmo, mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom dostęp do Internetu. - Jednak świadczenie przez samorządy darmowego czy tańszego Internetu będzie wymagało wykazania, że lokalny rynek nie zaspokaja zapotrzebowania użytkowników, a projekt realizowany przez samorząd jest proporcjonalny, niedyskryminujący i nie zakłóca rozwoju konkurencji. Spełnienie tych warunków ma podlegać ocenie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej – tłumaczy Jacek Wilczewski, radca prawny w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński. Zwraca on także uwagę, że samorządy tylko w ostateczności powinny same podejmować się działalności telekomunikacyjnej na rynku detalicznym.

Źródło: Rzeczpospolita

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ustawa, prawo, samorządy, inwestycje, infrastruktura, UKE, internet

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie