Przejdź do treści

Powiat Zawierciański gotowy do budowy szerokiego pasma

Data: 2011-09-01 00:00:00

Już tylko krok dzieli powiat zawierciański w woj. śląskim od faktycznego rozpoczęcia realizacji projektu pod nazwą "Rozwój społeczeństwa informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim".

Już tylko krok dzieli powiat zawierciański w woj. śląskim od faktycznego rozpoczęcia realizacji projektu pod nazwą "Rozwój społeczeństwa informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim".

Celem tego współfinansowanego przez UE przedsięwzięcia jest szerokopasmowy Internet w gminach objętych zadaniem.
„Szerokie pasmo” to znacznie szybszy przesył danych, zwielokrotnienie możliwości komunikowania się samorządów i ich jednostek, cywilizacyjny skok uczestników projektu. To potencjalnie tańsze i bardziej niezawodne usługi internetowe, także dla przeciętnego mieszkańca.
29 sierpnia burmistrzowie i wójtowie podpisali w starostwie oświadczenie, stanowiące załącznik do ostatecznej umowy z Urzędem Marszałkowskim (dysponentem pieniędzy). Gminy zapewniły w nim, iż co najmniej jedna czwarta pokrywanych przez nie kosztów projektu (to niecałe 23 procent całości zadania, pozostałe 77 daje Unia Europejska)) rzeczywiście pochodzić będzie z środków własnych (taki warunek stawia ministerialne rozporządzenie).

Budowa internetu szerokopasmowego w środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej ruszyć ma jeszcze w tym roku. Inwestycja pochłonie blisko 20 milionów złotych, z czego  ponad 17 mln zł to kwota dofinansowania .
W ramach projektu, który ma ruszyć jeszcze w tym roku, powstanie ponad 130 km sieci światłowodowej. Ponad 50 instytucji publicznych, 16 innych instytucji i 56 szkół ma zostać podłączonych do szerokopasmowego internetu

Właścicielami nowej infrastruktury będą powiat zawierciański oraz gminy: Poręba, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Irządze, Kroczyce i Żarnowiec.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci, inwestycje, dofinansowanie, infrastruktura, samorządy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie