Przejdź do treści

Poseł PO: Inwestycje w internet zagrożone

Data: 2010-06-24 00:00:00

MSWiA nie podpisuje umowy z UKE, dzięki której powstać miał punkt doradzający gminom i powiatom, jak inwestować w rozwój szybkiego internetu. Jak wycofwanie się przez resort z tego projektu może wpłynąc na inwestycje w sieci szerokopasmowe mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą poseł PO Antoni Mężydło, który interpelację w tej sprawie napisał do szefa MSWiA.

MSWiA nie podpisuje umowy z UKE, dzięki której powstać miał punkt doradzający gminom i powiatom, jak inwestować w rozwój szybkiego internetu. Jak wycofanie się przez resort z tego projektu może wpłynąć na inwestycje w sieci szerokopasmowe mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą poseł PO Antoni Mężydło, ktory interpelację w tej sprawie napisał do szefa MSWiA.

Zdaniem Mężydły samorządy nie poradzą sobie bez takiego doradcy. A świadczy o tym  dotychczasowe wykorzystywanie zaledwie w kilku czy kilkunastu procentach środków unijnych przeznaczonych na inwestycje w szybkie łącza. - To są trudne projekty i jestem przekonany, że wielu wójtów czy burmistrzów machnie ręką, jeśli nie będą mieli kogoś, kogo mogliby spytać o radę. Trzeba pamiętać, że inwestycje w internet są "niewidoczne". To nie są nowe krawężniki, nowy asfalt czy szkoła. Już to samo w sobie zniechęca do takich inwestycji, bo przecież zbliżają się wybory samorządowe i każdy chciałby się pochwalić widocznymi osiągnięciami. Jeśli do tego dojdzie brak wsparcia, to źle to widzę. Ponad 1 mld euro przeznaczony na budowanie internetu może trafić gdzie indziej i stracimy dziejową szansę - niepoki się Antoni Mężydło.

Według pomysłu MSWią pieniądze potrzebne na stworzenie punktu doradczego miałyby zasilić budżet systemu ostrzegania przed powodzią. Posel PO nie neguja takiej potrzeby, ale jego zdaniem rząd powinien poszukać gdzie indziej pieniędzy  na ten cel.

Źródło: Gazeta Wyborcza

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

inwestycje, sieci, infrastruktura, MSWiA, UKE, samorządy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie