Przejdź do treści

Opera online z Nowego Sącza

Data: 2012-12-11 09:07:00
Opera online z Nowego Sącza

Wirtualny kontakt z operą oraz transmisje widowisk operowych zapewnia mieszkańcom Sądecczyzny i odwiedzającym region turystom Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu – informuje Portal Samorządowy.

– Nie możemy zaprosić sądeczan i turystów odwiedzających Sądecczyznę do obejrzenia spektaklu na żywo w prawdziwej operze, więc postanowiliśmy zapewnić im wirtualny kontakt z operą – mówi Liliana Olech z Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Opery w ramach programu Trans-Opera są transmitowane na dużym ekranie w specjalnie przeznaczonej do tego sali im. Lucjana Lipińskiego w "Sokole" i – jak zaznaczyła Olech – cieszą się ogromną popularnością.

Historię opery i słownik terminów operowych, gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wirtualną bibliotekę z fragmentami znanych na świecie oper sądeczanie, ale także wszyscy internauci, mogą poznać odwiedzając stronę internetową operalnia.pl.

Jak wyjaśnia Olech, pomysłodawczyni i opiekunka strony, operalnia.pl jest przeznaczona dla najmłodszych internautów oraz dla dorosłych, dla operowych amatorów i dla profesjonalistów.
– Strona ta jest szczególnie atrakcyjna, graficznie i dźwiękowo dla dzieci. Szukaliśmy w internecie podobnych stron dla maluchów i nie znaleźliśmy. Prawdopodobnie więc jest to jedyna na świecie strona internetowa umożliwiająca najmłodszym zapoznanie się z twórczością operową – mówi przedstawicielka "Sokoła".

Operalnia.pl, powstała dzięki unijnej dotacji, ma kilka zakładek. Szczególnie ciekawa dla każdej grupy – według opiekunki strony – jest zakładka "Biblioteka", która zawiera najciekawsze fragmenty ponad 20 najsłynniejszych oper świata. I tak internauta może tu posłuchać i obejrzeć m.in. "Carmen" Bizeta, "Orfeusza" Monteverdiego czy "Czarodziejski flet" Mozarta.

W zakładce "Rozrywka" znajdują się gry edukacyjne, dzięki którym dzieci w niezwykle zabawny i interesujący sposób poznają kostiumy aktorów i rodzaje głosów operowych.

Moduł "Słownik" gromadzi hasła dotyczące opery i twórczości operowej. "Okazuje się, że wiele dzieci w małopolskich szkołach, w tym krakowskich, które odwiedziliśmy promując naszą stronę, nie wie czym się różnią poszczególne rodzaje głosów. Sprawdzając "Słownik" internauta dowie się m.in. tego, czym się różni sopran od altu" – powiedziała Olech.

W zakładce "Dla profesjonalistów" mieszczą się szczegółowe informacje o organizacji Opera Europa i o bieżących wydarzeniach z życia europejskich oper, m.in. o zbliżających się premierach czy konferencjach poświęconych sztuce operowej.

Dzięki stworzeniu tej strony internetowej Małopolskie Centrum Kultury Sokół przystąpiło w 2011 r. również do organizacji Opera Europa zrzeszającej europejskie instytucje operowe.

Źródło: Portal Samorządowy

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Nowy Sącz, Małopolska, zastosowania, serwisy

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie