Przejdź do treści

O szerokim paśmie w Zielonej Górze

Data: 2011-03-18 00:00:00

Dzisiaj (18.03.2011 r.) o godz. 11.15 w urzędzie marszałkowskim woj. lubuskiego rozpocznie się konferencja „Szerokopasmowe Lubuskie – budowa sieci szkieletowej i dystrybucyjnej na obszarach białych plam w województwie lubuskim”.

Dzisiaj (18.03.2011 r.) o godz. 11.15 w urzędzie marszałkowskim woj. lubuskiego rozpocznie się konferencja „Szerokopasmowe Lubuskie – budowa sieci szkieletowej i dystrybucyjnej na obszarach białych plam w województwie lubuskim”.

Podczas konferencji zaplanowano następujące panele: „Cyfrowy świat bez barier”, „Szerokopasmowe Lubuskie – od inwestycji do rozwoju regionu” oraz „Korzyści dla województwa. Co jeszcze możemy wspólnie osiągnąć?”. Odbędzie się także panel dyskusyjny pt. „Jak dogonić (przegonić) Europę?”. Konferencję otworzy Elżbieta Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Piotr Muszyński – Wiceprezes Zarządu TP ds. Operacyjnych.

Partnerem urzędu marszałkowskeigo w przedsięwzięciu budowy sieci jest Telekomunikacja Polska, kóra  zbuduje sieć szybkiego internetu (szkieletowo-dystrybucyjną) w tej części województwa lubuskiego, która jest jej pozbawiona. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej do końca 2013 roku ponad 280 miejscowości zyska dostęp do internetu. To szansa poprawienia konkurencyjności i atrakcyjności regionu, a także jakość życia mieszkańców.

 Projekt „Szerokopasmowe Lubuskie” zlikwiduje tzw. białe plamy internetowe w województwie lubuskim. Zbudowane zostanie ponad 1300 km sieci światłowodowej. Dzięki temu 50 000 mieszkańców regionu zyska dostęp do internetu w prędkości co najmniej 6Mbit/s. Pozwoli to na korzystanie m.in. z takich usług jak IPTV czy wideo na życzenie.

 Koszt inwestycji szacowany jest na ok.150 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 52 mln zł. Resztę kosztów ze własnych środków pokryje Telekomunikacja Polska. Przykład ten pokazuje w jaki sposób budować nowoczesną infrastrukturę tam, gdzie rachunek ekonomiczny nie gwarantuje takiej inwestycji.

 Sieć będzie neutralna technologicznie i gwarantuje "otwarty dostęp" dla operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

Źródło: Urząd Marszałkowski woj. lubuskiego, TP

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

lubuskie, TP, sieci regionalne, inwestycje, infrastruktura, samorząd, RPO, konferencja

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie