Do rozpoczęcia budowy nowej sieci Resmann w Rzeszowie i Krasnem brakuje już tylko decyzji marszałka województwa o dofinansowaniu inwestycji pieniędzmi z Unii Europejskiej - informują Nowiny.
Do rozpoczęcia budowy nowej sieci Resmann w Rzeszowie i Krasnem brakuje już tylko decyzji marszałka województwa o dofinansowaniu inwestycji pieniędzmi z Unii Europejskiej - informują Nowiny.
Działająca w tej chwili sieć Resman powstała sześć lat temu. Od tego czasu miejscy informatycy systematycznie ją rozbudowywali o kolejne, podwójne nadajniki, których w tej chwili jest ok. 60. Mimo tego, po kolejnych poszerzeniach miasta, zasięg bezpłatnego internetu to w tej chwili tylko 40 proc. powierzchni Rzeszowa. Dlatego powstał pomysł, aby Resmana przebudować, tak by zasięg sieci obejmował całe miasto oraz gminę Krasne.
Projekt przygotowany przez pracowników Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa zakłada montaż superwydajnych nadajników, działających w technologii WiMAX. Od używanej w tej chwili - WiFi - różni się sposobem rozprowadzania i odbioru sygnału.
- Mówiąc najprościej, WiMAX daje praktycznie nieograniczoną możliwość odbioru internetu w każdym miejscu, a WiFi tylko tam, gdzie antena podpięta do komputera widzi się z nadajnikiem Resmana – tłumaczy Lesław Bańdur, dyr. BOIiT UM.
- Do pokrycia sygnałem całego miasta i gminy Krasne, z którą budujemy nową sieć, potrzeba tylko 7-8 nowych nadajników. Internet może działać bardzo szybko, ale będziemy musieli używać go zgodnie z zaleceniami Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który wyznaczy nam górną granicę prędkości.
Zgodnie z projektem złożonym u marszałka, nadajniki będą montowane na budynkach publicznych. Informatycy nie zamierzają demontować starych nadajników.
- Będą mogli z nich korzystać właściciele anten starego typu. Do odbioru nowego Resmana trzeba będzie kupić odbiornik, który stawia się w mieszkaniu na parapecie i podpina kablem do komputera. W tej chwili to wydatek o. 70-80 dolarów, czyli ok. 210-240 zł – mówi Lesław Bańdur.
Według wstępnych szacunków z nowego Resmana będzie korzystać ok. 200 tys. odbiorców prywatnych oraz ok. 200 szkół i urzędów.
Do rozpoczęcia budowy Resmana drugiej generacji potrzeba już tylko pozytywnej opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na ich podstawie marszałek zdecyduje ostatecznie czy przyznać unijną dotację na ten cel. Wartość projektu szacuje się na 11 mln zł, a dotacja ma wynieść nawet 85 proc. tej kwoty. Urzędy mają wydać decyzje w grudniu. Budowa mogłaby rozpocząć się na przełomie lutego i marca.
Źródło: Nowiny
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.