Przejdź do treści

Małopolanie nie mogą się doczekać na sieć

Data: 2011-05-10 00:00:00

Malopolskę w wyścigu po sieć szerokopasmową wyprzedziły nawet województwa Polski wschodniej - podsumowuje realizację projektu Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej Dziennik Polski.

Malopolskę w wyścigu po sieć szerokopasmową wyprzedziły nawet województwa Polski wschodniej - podsumowuje realizację projektu Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej Dziennik Polski.

Według projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MMS), internetowa sieć szerokopasmowa ma dotrzeć do 90 procent małopolskich gospodarstw domowych oraz do wszystkich instytucji publicznych i przedsiębiorstw.

JednakrRozmowy z przedstawicielami lokalnych samorządów i operatorów ciągną się od kilku lat. Dlaczego akurat w Małopolsce realizacja projektu sieci szerokopasmowej tak się opóźnia? Zdaniem urzędników podstawową przeszkodą był brak odpowiednich uregulowań prawnych.

- Bariery te zostały zniwelowane przez wprowadzenie w ubiegłym roku tak zwanej megaustawy (ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych), a w tym roku rozporządzenia w sprawie inwentaryzacji pokrycia istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną - wyjaśnia gazecie Piotr Odorczuk, kierownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Jest jednak szansa, że w tym roku województwo małopolskie powoła w końcu spółkę celową i wybierze partnera prywatnego do realizacji projektu MSS. Nie będzie on podlegał procedurze konkursowej, co nie oznacza, że automatycznie otrzyma dofinansowanie. Musi spełnić wymogi formalne i merytoryczne. Termin złożenia wniosku o dofinansowanie projektu to przełom 2011 i 2012 roku. Jego wartość oszacowano na mniej niż 50 mln zł.

Jednak niektóre samorządy podejmują własne inicjatywy. W Miechowie powstały ostatnio strefy WiFi zapewniające mieszkańcom dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Młodzież z laptopami i komórkami chętnie już z niego korzysta.

Z kolei gmina Wieliczka otrzymała unijne pieniądze w ramach programu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - zapewnienie dostępu do internetu w gospodarstwach domowych i jednostkach gminnych". Objęte nim zostaną osoby niepełnosprawne lub posiadające niskie dochody. Dzięki temu sprzęt komputerowy i internet dotrze do 200 domów i 30 instytucji gminnych.

Źródło: Dziennik Polski

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Małopolska, sieć, samorządy, infrastruktura

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie