Przejdź do treści

Litwa prowadzi w światłowodach

Data: 2010-03-03 00:00:00

Największy odsetek gospodarstw domowych, które mogą korzystać z szerokopasmowego dostępu do internetu opartego na światłowodzie w Europie jest na Litwie. Niespodziewanie to ten kraj  znalazł   na czele  takiego rankingu oprcowanego przez FTTH Council Europe (Fiber To The Home Council Europe).  Na Litwie  w taki sposób z Internetu korzysta 18% gospodarstw domowych.

W poprzedniej edycji rankingu pierwsze miejsce zajmowała Szwecja, która spadła obecnie na drugie miejsce. Trzecie i czwarte miejsce zajmują Norwegia i Słowenia z wynikiem nieco powyżej 10%. Na kolejnych miejscach znajdują się: Kolejne miejsce zajmują: Estonia, Dania, Słowacja, Finlandia, Holandia i Włochy.

Sporządzając ranking brano pod uwagę dwie technologie: FTTH (gospodarstwo domowe ma bezpośredni dostęp do światłowodu) oraz FTTB (Fiber ToThe Building; światłowód jest dociągnięty do budynku, a następnie sygnał jest doprowadzany do do poszczególnych mieszkań.

 

Obecnie  w 15 krajach europejskich co najmniej 1% gospodarstw domowych może korzystać z szerokopasmowego dostępu opartego na światłowodzie. Zgodnie z prognozą opracowaną przez FTTH Council Europe, Polska przekroczy próg 5% pod koniec 2013 r.

 

 

Źródło: Computerworld

Powiązania

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

internet, światłowody, ranking, badania

przeczytaj_tresc_ponownie