Przejdź do treści

Lepszy internet w szkołach jednym z priorytetów rządu

Data: 2015-12-23 07:58:00
 Lepszy internet w szkołach jednym z priorytetów rządu

Nauka programowania dla uczniów i szerokopasmowy Internet dla wszystkich szkół – to zapowiedzi ministrów edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

 Podstawa programowa, na każdym etapie edukacyjnym, zostanie rozszerzona. Jedną z nowości będzie wprowadzenie nauczania programowania. Ministrowie Anna Zalewska, Anna Streżyńska, wicepremier Jarosław Gowin oraz prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej.

- Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw rogramowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach – ogłosiła szefowa MEN.

- Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze – dodała Anna Zalewska.

Zmiany spowodują, że elementem powszechnego kształcenia informatycznego stanie się umiejętność´ programowania - jedna z podstawowych kompetencji XXI wieku.

W związku z planowanymi zmianami Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie skoordynowane działania m.in. na rzecz kształcenia kadry nauczycielskiej, która wdroży nauczanie programowania w szkołach.

- Tylko edukacja zapewni naszym dzieciom systematyczną naukę umiejętności cyfrowych. Dołączamy do czołowych państw w Europie, w których elementy informatyki są już w szkołach – mówiła w trakcie konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska. - Naszych dzieci nie stać na mozolne budowanie kompetencji cyfrowych w oparciu o rozwiązania pozaszkolne. Nie możemy odbiegać od uczniów z innych krajów i teraz robimy pierwszy krok. Będziemy wpierać Ministerstwo Edukacji w tym przedsięwzięciu. Pomożemy zinwentaryzować zasoby szkolne. Zarówno sprzęt IT jak i dostęp do Internetu - dodała.

Minister cyfryzacji poinformowała także o kolejnym kroku. - Chcemy zapewnić wszystkim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym dostęp do szybkiego szerokopasmowego Internetu. Na ten cel uruchomimy pieniądze z programu Polska Cyfrowa - ogłosiła.

Prognozy wskazują, że w najbliższych latach na całym świecie będzie rósł niedobór pracowników z przygotowaniem informatycznym. Rynek pracy podnosi rangę? zawodów informatycznych, na co szybko zareagowały rządy największych państw. - Zrobimy wszystko, by wesprzeć nauczycieli w ich przygotowaniu się do realizacji podstawy w proponowanej postaci – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Żródło: Ministerstwo Cyfryzacji

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Anna Zalewska, Anna Streżyńska, rząd, internet, programowanie, MEN, szkoły, szkoła, ministerstwo cyfryzacji

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie