Przejdź do treści

Legendarny pionier technologii FTTH na konferencji KFS

Data: 2011-04-12 00:00:00
Legendarny pionier technologii FTTH na konferencji KFS

„Światłowody dla wszystkich” to tytuł prezentacji, jaką podczas konferencji wygłosi Jonas Birgersson, założyciel firmy Bredbandbolaget (ang. Broadband Company), która jako jedna z pierwszych na świecie wprowadziła usługę łączy światłowodowych do domu (FTTH), a w 2004 roku zaczęła oferować komercyjnie łącza o przepustowości 1 Gbit/s

„Światłowody dla wszystkich” to tytuł prezentacji, jaką podczas konferencji wygłosi Jonas Birgersson, założyciel firmy Bredbandbolaget (ang. Broadband Company), która jako jedna z  pierwszych na świecie wprowadziła usługę łączy światłowodowych do domu (FTTH), a w 2004 roku zaczęła oferować komercyjnie łącza o przepustowości 1 Gbit/s.
 
Użytkownikom internetu dobrze są znane takie szwedzkie serwisy jak Kaaza, Skype czy Pirate Bay. Najprawdopodobniej nie powstałyby, gdyby kraj ten nie miał świetnie rozwiniętej infrastruktury internetowej.  A właśnie Jonas Birgersson był jedną z tych osób, który położyły na tym polu ogromne zasługi.
 
10 lat temu w Jonasie Birgerssonie, widziano  szwedzkie wcielenie  Billa Gatesa czy Steva Jobsa. Studiował  historię wywiadu na uniwersytecie w Lund.  W 1995 roku z czterema przyjaciółmi  otworzył internetową firmę Framfab, co pozwoliło mu już w wieku 26 lat zostać milionerem.

Framfab  stał się dostawcą internetowej technologii dla Ericssona, Volvo, IKEI i innych szwedzkich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. Spółka otworzyła biura w kilkunastu krajach. To jednak nie zadowoliło Birgerssona, który w 1998 roku  wystartował z firmą Bredbandbolaget, Firma zaczęła oferować Szwedom tani szybki internet o ogromnych jak na owe czasy prędkościach 10 i 100 Mbit/s . W dodatku były to łącza symetryczne, tj. oferujące taką samą prędkość ściągania i wysyłania danych. W ciągu siedmiu lat firma zdobyła ponad jedną czwartą szwedzkiego rynku szerokopasmowego. W 2004 r. Bredbandbolaget zaczął oferować komercyjnie  łącza 1 Gbit/s jak o pierwsza firma na świecie.

W 2005 roku firma Bredbandbolaget  została sprzedana Telenorowi za około 730 mln dolarów. Jonas Birgersson zaangażował się natomiast w nowe przedsięwzięcia. Stworzył firmy Labs 2, która zajmuje się konsultingiem i tworzeniem oprogramowania oraz ViaEurope. Ta druga firma zajmuje się zarządzaniem sieci światłowodowych w kilkudziesięciu szwedzkich miastach (miasta są właścicielami tych sieci). To właśnie ViaEurope w 2006 roku zdecydowała się zainwestować w wybudowanie miejskiej sieci światłowodowej oferujacej łącza 1 Gbit/s, którą dodatkowo uzupełnia sieć WiFi o przepustowościach 540 Mbit/s w mieście Lund.

Źródło: Własne

Więcej informacji o konferencji KFS

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

światłowody, sieci, FTTH, konferencja

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie