Przejdź do treści

Laboratoria Bella pracują nad technologiami optycznymi

Data: 2010-04-15 00:00:00

Firma Alcatel-Lucent poinformowała, że uczeni z jej jednostki badawczej Bell Labs zaprezentowali nowe, swe nowe osiągnięcia w dziedzinie technologii optycznych. Umożliwiają one uzyskanie znacznie większych szybkości transmisji w odpowiedzi na szybko rosnące zapotrzebowanie na pasmo

Firma Alcatel-Lucent poinformowała, że uczeni z jej jednostki badawczej Bell Labs zaprezentowali nowe, swe nowe osiągnięcia w dziedzinie technologii optycznych. Umożliwiają one uzyskanie znacznie większych szybkości transmisji w odpowiedzi na szybko rosnące zapotrzebowanie na pasmo

Prezentacja miała miejsce podczas Optical Fiber Conference (OFC), corocznej konferencji branży optycznej odbywającej się w San Diego w Kalifornii.


Zaprezentowane innowacje obejmują zastosowania techniki modulacji wyższego rzędu, algorytmów wieloetapowych oraz zwiększonej sprawności spektralnej do transmisji ze znacznie większą przepływnością i na większe odległości. Według Bell Labs innowacje te stanowią istotny krok w ewolucji transmisji optycznej w średniej i dłuższej perspektywie czasowej, gdyż umożliwiają uzyskanie większych szybkości transmisji w odpowiedzi na szybko rosnące zapotrzebowanie na pasmo.


Nowe technologie transmisji optycznej zostały zaprezentowane przez Bell Labs w postaci artykułów naukowych poddanych rygorystycznemu procesowi oceny oraz zaakceptowanych przez komitet programowy OFC. Przedstawiono następujące technologie nowej generacji:

Transmisja (w warunkach rzeczywistych) sygnałów optycznych OFDM1 z przepływnością ponad 100 Gb/s
 
Jest to istotny krok naprzód w ewolucji nowych formatów modulacji w istniejącej infrastrukturze światłowodowej. Przeprowadzono transmisję trzech superkanałów OFDM, po 253 Gb/s każdy, przez zainstalowany w terenie światłowód jednomodowy o długości 764 km. Użyto dziesięciu odcinków światłowodu G.652 (dostarczonych przez Deutsche Telekom AG), wykorzystując kanały OFDM o paśmie 90 GHz w odstępach co 100 GHz, dzięki czemu uzyskano konfigurację kompatybilną z siatką 100 GHz.

Transmisja nowej generacji z szybkością 400 Gb/s

Generowanie i detekcja nowego formatu o wysokiej sprawności spektralnej, zajmującego pasmo zaledwie 60 GHz. Użyto sygnału CO-OFDM 448 Gb/s ze zmniejszonym interwałem ochronnym, o sprawności spektralnej 7 b/s Hz. Transmisję przeprowadzono na odległość 2000 km, przy użyciu linii typu ULAF oraz pięciu optycznych krotnic transferowych z siatką 80 GHz.

Zwiększenie o 40% przepływności przy jednej nośnej, do 224 Gb/s
 
Zademonstrowano transmisję PDM 16-QAM z przepływnością o 40% wyższą od poprzedniego rekordu, który wynosił 20 Gbod (160 Gb/s) przy jednej nośnej. Dzięki wielopoziomowej modulacji jednej nośnej przy większej szybkości transmisji symboli możliwe jest uproszczenie struktury nadajnika. Parametry transmisji: 10 x 224 Gb/s WDM, 28 Gbod PDM2, 16 QAM, siatka 50 GHz, długość światłowodu 1200 km.


Powyższe osiągnięcia w dziedzinie technologii transmisji optycznej to tylko ostatnie przykłady licznych przełomowych rozwiązań Bell Labs, które zmieniły tę branżę i otworzyły nowe, istotne możliwości rozwoju firmy Alcatel-Lucent. Najważniejsze z nich to: rekord świata w dziedzinie szybkości transmisji (100 Pb/s km, w 2009 r.), wynalezienie DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), wprowadzenie światłowodu z niezerową dyspersją, testy 100 Gigabit Ethernet w warunkach rzeczywistych oraz zaawansowane formaty modulacji przy przepływności 40 Gb/s, w tym DPSK (Differential Phase Shift Keying) i PSBT (Phase-Shifted Binary Transmission), najczęściej używane na świecie w systemach 40 Gb/s.

Źródło: Alcatel-Lucent

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

technologie, sieci, przesył danych, nauka

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie