Przejdź do treści

Kujawsko-pomorskie ma poważne plany rozwoju sieci

Data: 2010-06-22 00:00:00

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego ma dziś dostęp do internetu dzięki Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej. Inwestycję w dużej części sfinansowała Unia Europejska - pisze Gazeta Wyborcza Bydgoszcz.

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego ma dziś dostęp do internetu dzięki Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej. Inwestycję w dużej części sfinansowała Unia Europejska - pisze Gazeta Wyborcza Bydgoszcz.

 
Efekty wartej 60 mln zł inwestycji można łatwo zauważyć. Światłowody docierają już do każdego powiatu w województwie, a na ich terenie znajduje się stacja nadawcza, która rozprowadza sygnał internetowy drogą radiową do 100 ze 144 gmin regionu kujawsko-pomorskiego.

- Spinamy ze sobą urzędy gmin, starostwa, szkoły, jednostki organizacyjne, kulturalne - mówi Gazecie Wyborczej Mariusz Krupa, prezes KPSI. - Dzięki temu osiągnęliśmy bardzo wysoki skok w dostępie do infrastruktury informatycznej.

Sieć światłowodowa, która dociera do powiatów, pozwala na odbiór internetu z prędkością od 1 do 10 gigabajtów. Sygnał radiowy przekazywany do gmin pozwala na osiągnięcie szybkości do 40 megabajtów. Co ważne, dzięki KPSI z internetu coraz częściej mogą korzystać również mieszkańcy terenów wiejskich, którzy nie mają możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu oferowanego przez sieci kablowe czy operatorów telekomunikacyjnych.

- Współpracujemy z ok. 40 operatorami, którzy pobierają od nas sygnał i oferują go mieszkańcom - mówi Krupa. - Nasz internet w ten sposób dociera do kilkudziesięciu tysięcy odbiorów na terenie całego regionu.

Krupa jako modelowy przykład oferty dla mieszkańców podaje gminę Lisewo w powiecie chełmińskim. Tam powstało stowarzyszenie założone przez młodych ludzi, które podpisało umowę z KPSI i za drobną opłatą sprzedaje usługi zwykłym ludziom. Internet dociera do poszczególnych domów za pomocą fal radiowych. W ten sposób do sieci podłączona jest już duża część gminy.

Budowa KPSI finansowana była w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego do roku 2007. Z UE na ten cel województwo otrzymało 47 mln zł. Ale na tym nie kończy się rozwój sieci informatycznej. Urząd Marszałkowski przystąpił do wdrażania czterech kolejnych programów o łącznej wartości 210 mln zł, które w ok. 75 proc. będą finansowane za pieniądze z Brukseli. Pierwszy z nich to "Infostrada Kujaw i Pomorza", której celem jest zapewnienie elektronicznej administracji oraz informatycznego systemu informacji przestrzennej w 156 samorządach regionu. Program "e-usługi i organizacja" ma rozwinąć system telemedycyny w szpitalach powiatowych, pomóc zdigitalizować zasoby w jednostkach kulturalnych oraz wyposażyć szkoły podstawowe w tablice interaktywne. Trzecim zadaniem będzie rozbudowa sieci radiowej. Urzędnicy planują również realizację zadania, którego efektem będzie dostarczenie usług internetowych do osób grup wykluczonych społecznie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci, inwestycje, infrastruktura, samorządy, e-usługi

przeczytaj_tresc_ponownie