Przejdź do treści

Krakowskie uczelnie chcą się włączyć w projekt Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej

Data: 2010-03-05 00:00:00

Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza chcą być partnerami samorządu regionu przy budowie Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej – taką deklarację złożyli przedstawiciele tych dwóch uczelni podczas posiedzenia Zarządu Województwa.

W ciągu miesiąca ma zostać podpisany list intencyjny w sprawie zawiązania partnerstwa publicznego przy realizacji tego przedsięwzięcia. Województwo UJ i AGH chcą określić zasady tej współpracy i wspólnie wybrać prywatnego inwestora, z którym budowana byłaby sieć szerokopasmowego Internetu Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Prywatny inwestor zaangażowałby się finansowo w przedsięwzięcie, czerpiąc zyski z inwestycji, które pozwoliłyby mu odzyskać wyłożone pieniądze. Partnerzy publiczni mają mieć co najmniej 51 proc. udziałów w spółce zawiązanej z prywatnym inwestorem. Sieć oplotłaby cała Małopolskę zapewniając dostęp do szerokopasmowego Internetu niemal wszystkim. mieszkańcom regionu i wszystkim instytucjom. W tym modelu wszystkie pieniądze zainwestowane przez samorząd miałyby się zwrócić po pewnym czasie.

- Jesteśmy wyjątkowym regionem, który decyduje się na Partnerstwo Publiczno Prywatne. To ważne dla Małopolski przedsięwzięcie. Cieszymy się z poparcia uczelni. Była to pierwsza taka inwestycja w Polsce realizowana w modelu PPP – podkreślił marszałek Marek Nawara. Wicemarszałek Roman Ciepiela zaznaczył, że samorządowi i jego partnerom publiczny, ze względu na wagę przedsięwzięcia i jego nowatorski charakter, potrzebny jest doradca, który pozwoli przygotować i przeprowadzić cały proces.

- Dostęp do Internetu jest wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego. Warto inwestować w takie przedsięwzięcia, który ten dostęp zapewniają jak największej liczbie instytucji i mieszkańców – mówił prof. Karol Musioł, rektor UJ. -   Warto postawić na Partnerstwo Publiczno Prywatne, bo ten model realizowania inwestycji wkrótce dotrze do Polski i do Małopolski. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? – pytał retorycznie rektor UJ.

- Zbudowania takiej sieci jest wyzwaniem cywilizacyjnym i technicznym dla regionu – podkreślił prof. Tomasz Szmuc, prorektor AGH ds. nauki.-  Jesteśmy gotowi się w nie włączyć, wykorzystując m.in. doświadczenia naszej kardy
naukowej przy budowie CYFRONETU.

Źródło: Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, sieć, infrastruktura

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie