Przejdź do treści

Komercyjne sieci optyczne oferujące pędkość 1Gb/s

Data: 2010-09-29 00:00:00

Firma Alcatel-Lucent poinformowała o utworzeniu pierwszych komercyjnych sieci dostępowych o przepustowości 1 Gb/s, opartych na produktach wykorzystujących technologię gigabitowych pasywnych sieci optycznych (GPON — ang. gigabit passive optical network).

Firma Alcatel-Lucent poinformowała o utworzeniu pierwszych komercyjnych sieci dostępowych o przepustowości 1 Gb/s, opartych na produktach wykorzystujących technologię gigabitowych pasywnych sieci optycznych (GPON — ang. gigabit passive optical network).

Pozwolą one dostawcom usług w Azji, Europie i Ameryce Północnej na zaoferowanie klientom indywidualnym i korporacyjnym szybkości dostępu, która może istotnie zmienić warunki pracy użytkowników. Alcatel-Lucent rozszerza ofertę terminali sieci optycznej (ONT — ang. optical network terminal) wykorzystujących technologię GPON o pięć nowych modeli, obsługujących sieci o przepustowości 1 Gb/s.
 
Dostęp do sieci gigabitowych — czy to w domu, czy w biurze — nie jest kwestią odległej przyszłości. Wymagania na przepustowość rosną średnio o 20% rocznie. Dlatego dostawcy usług w różnych krajach nie tylko zaczęli przygotowywać swoje sieci na udostępnianie usług stacjonarnego dostępu szerokopasmowego nowej generacji, ale już teraz oferują swoim klientom dostęp do sieci 1 Gb/s. Szczególnie innowacyjne projekty w tej dziedzinie realizują firmy EPB z Chattanooga (Tennessee, Stany Zjednoczone), Hong Kong Broadband Network Ltd oraz ZON Multimedia (Portugalia). Każda z nich korzysta ze sprzętu firmy Alcatel-Lucent obsługującego gigabitowe pasywne sieci optyczne.
 
Rozszerzona oferta firmy Alcatel-Lucent w zakresie terminali GPON ONT obejmuje dodatkowe urządzenia do obsługi połączeń 1 Gb/s. Umożliwiają one dostawcom usług znaczne zwiększenie szybkości sieci (do 1 Gb/s) i realizację rosnących wymagań klientów. Wśród najnowszych modeli terminali ONT warto wymienić terminale HPNA ONT, „mini” ONT oraz MDU ONT:
 
• Terminal ONT z certyfikatem Home Phoneline Networking Alliance (HPNA) obsługuje sieć o przepustowości 1 Gb/s przy użyciu dwóch portów Gigabit Ethernet. Dzięki wykorzystaniu istniejącego okablowania (kable koncentryczne) czas instalacji abonenckich łączy FTTH (ang. fiber-to-the-home) ulega znacznemu skróceniu — nie jest konieczne układanie nowych kabli Ethernet typu Cat5.
• Terminal „mini” jest nieco większy niż pudełko zapałek — to jeden z najmniejszych modeli terminali ONT dostępnych na rynku.
• Terminal ONT dla budynków wielorodzinnych (MDU) to wyjątkowy produkt: został wyposażony w 16 portów VDSL2. Stanowi idealne rozwiązanie w przypadku instalacji światłowodowych w budynkach, w których wykorzystanie już istniejących kabli miedzianych jest na ogół najszybszą i najbardziej ekonomiczną metodą zapewnienia użytkownikom końcowym dużej przepustowości sieci.
 
- Dzięki naszym produktom wykorzystującym technologię 1 Gb/s mieszkańcy Chattanoogi — zarówno terenów miejskich, jak i przedmieść — uzyskali dostęp do Internetu z szybkością przekraczającą 200 razy średnią wartość w Stanach Zjednoczonych — powiedział David Wade, wiceprezes i dyrektor ds. operacyjnych firmy EPB z Chattanooga.

Źródło: Alcatel Lucent

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

łącza, sieci, technologia, GPON

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie