Sławno wybuduje szybką sieć

9,5 miliona złotych unijnej dotacji otrzyma pięć gmin w woj. zachodniopomorskim, które ruszą w przyszłym roku z budową sieci zapewniającej szybki i tani dostęp do internetu.


9,5 miliona złotych unijnej dotacji otrzyma pięć gmin w woj. zachodniopomorskim, które ruszą w przyszłym roku z budową sieci zapewniającej szybki i tani dostęp do internetu.

Liderem projektu jest Sławno, ale prace o wartości 13 milionów złotych realizowane będą niemal w całym powiecie i z finansowym udziałem wszystkich gmin oprócz miasta Darłowa - informuje Głos Koszaliński.

– Stworzymy sieć światłowodową, która umożliwi mieszkańcom korzystanie z bardzo szybkiego internetu i wszystkich zdobyczy najnowszych technologii – łącznie z telefonią i telewizją internetową – tłumaczy Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. – Oczywiście wyłonimy operatora, który będzie pobierał jakieś opłaty, ale będzie to oferta bardzo konkurencyjna, z której ucieszą się mieszkańcy naszego regionu – dodaje. Projekt zakłada również uruchomienie tak zwanych hotspotów, czyli miejsc z bezprzewodowym i bezpłatnym dostępem do sieci.

Prace mają ruszyć w przyszłym roku, a sieć ma być gotowa na przełomie 2013 i 2014. Unia Europejska pokryje 75 proc. kosztów inwestycji, czyli wyłoży około 9,5 złotych. Każda z gmin uczestniczących w projekcie musi zadbać o wkład własny, który w przypadku Postomina sięga aż miliona złotych (część dofinansowania przypadająca na tę gminę to 3 mln złotych).

Projekt, które pełna nazwa brzmi: "Regionalna Platforma Cyfrowa Dorzecza Wieprzy i Grabowej – Infrastruktura Szerokopasmowej Sieci Teleinformatycznej” to druga część zadania zakończonego w 2009 roku. Jego efektem było wdrożenie systemu nowych technologii w urzędach oraz ułatwiony, bezpłatny dostęp do internetu – na przykład poprzez kioski internetowe w najważniejszych instytucjach regionu. Wartość poprzedniego projektu, dofinansowanego w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wynosiła 2,5 mln zł. Liderem też było miasto Sławno.

Źródło: Głos Koszaliński