Dialog nagrodzony za sieć optyczną

Telefonia Dialog otrzymała specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji (SIT) przyznane operatorowi za wdrażanie innowacyjnej technologii pasywnej sieci optycznej PON na polskim rynku.


Telefonia Dialog otrzymała specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji (SIT) przyznane operatorowi za wdrażanie innowacyjnej technologii pasywnej sieci optycznej PON na polskim rynku.

- Dialog jako jeden z pierwszych operatorów w Polsce na dużą skalę konsekwentnie realizuje inwestycje związane z modernizacją sieci i doprowadzeniu światłowodów do domów klientów. Nasz projekt zyskał uznanie Unii w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, zyskał uznanie branży, mediów i samych klientów – mówił dziękując za nagrodę prezes zarządu Telefonii Dialog Arkadiusz Miszuk.

Projekt wdrożenia innowacyjnych usług w oparciu o pasywną sieć optyczną (PON)Telefonii DIALOG realizowany jest na obszarze województwa dolnośląskiego (Wrocław, Lubin, Wałbrzych, Legnica), lubuskiego (Zielona Góra) i łódzkiego (Łódź). Jego całkowity koszt oszacowano na blisko 56 milionów złotych. To pierwszy i jeden z największych tego typu projektów w Polsce i w Europie. Na jego realizację Telefonii Dialog przyznano unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.4. Dofinansowanie unijne wynosi 22,236 mln złotych, czyli 40 procent. Inwestycja docelowo obejmie 70 tysięcy gospodarstw domowych. Realizacja całego projektu zakończy się w 2012 roku.

– Budowa ultra szybkiej sieci na odcinku tak zwanej ostatniej mili, czyli wprost do domu klienta, pozwoli Telefonii Dialog jeszcze lepiej odpowiedzieć na największe wyzwania stawiane obecnie operatorom – gigantyczny wzrost ilości transmitowanych danych – podkreśla Arkadiusz Miszuk, prezes zarządu spółki.

Zaletą światłowodu jest bowiem prędkość przesyłu danych. Podczas gdy obecnie kierowane oferty do klientów w Polsce zapewniają średnio 2-8 Mbit/s, światłowód już teraz pozwala na przesył z prędkością 1Gbit/s, a w przyszłości będzie oferował nawet 10Gbit/s. Dzięki nowej sieci Dialog będzie mógł dostarczać w ramach naszej usługi IPTV coraz bardziej popularne kanały o wysokiej rozdzielczości (HD) i to dostępne np. na dwóch niezależnych odbiornikach. W niedalekiej przyszłości Dialog zaoferuje też klientom o wiele bardziej zaawansowane usługi dodane takie jak np: Internet TV - usługa umożliwiająca korzystanie z Internetu za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego, wideomonitoring domu podczas nieobecności abonenta, sklepy on-line, do których użytkownik miałby dostęp z poziomu telewizora – za pomocą pilota. Dzięki szybkiej, niezawodnej sieci klienci Dialogu będą też mogli korzystać z zalet telepracy, e-learningu, e-administracji, e-usług czy interaktywnej rozrywki.

Szybkość przesyłu danych to największa zaleta światłowodu. To inwestycja na lata, bo kable światłowodowe są niemal niezniszczalne. Rozbudowa sieci do możliwości świadczenia jeszcze wyższych przepływności, np. 10 Gbit/s, nie wymaga już dalszych dużych nakładów - sprowadza się do prostej wymiany urządzeń końcowych. Sieć optyczna jest też bardziej niezawodna i bardziej ekologiczna - do jej działania potrzeba mniej energii elektrycznej. Nie są potrzebne dodatkowe urządzenia służące do utrzymania ruchu. Z czasem więc znikną z ulic metalowe szafy niezbędne do funkcjonowania sieci w dzisiejszej postaci.

Źródło: Telefonia Dialog