Przejdź do treści

Jak samorządy mogą wspomóc budowę lokalnych sieci

Data: 2010-04-01 00:00:00
Jak samorządy mogą wspomóc budowę lokalnych sieci

Co zrobić, by umożliwić mieszkańcom gminy dostęp do internetu, jeśli operator telekomunikacyjny nie kwapi się z inwestycjami? Jaki model budowy sieci dostępu do Internetu przyjąć? Jak powinna wyglądać współpraca samorządu gminnego z operatorem – nad takimi problemami zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez Fundację Wspomagania Wsi. 

Co zrobić, by umożliwić mieszkańcom gminy dostęp do internetu, jeśli operator telekomunikacyjny nie kwapi się z inwestycjami? Jaki model budowy sieci dostępu do internetu przyjąć? Jak powinna wyglądać współpraca samorządu gminnego z operatorem – nad takimi problemami zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez Fundację Wspomagania Wsi. 

Jedno jest pewne, nie ma uniwersalnego modelu budowy sieci dostępowej do Internetu. W przypadku gminy Płaska w powiecie augustowskim władze do zrealizowania tego celu powołały spółkę w ramach partnerstwa publiczno -prywatnego. Na budowę sieci w latach 2009-2010 zamierzają przeznaczyć 4,5 mln zł. – W naszym rejonie, gdzie jest 82 proc. zalesienia i małym zaludnieniu - 6,8 osoby na kilometr kwadratowy, na taką inwestycję nie zdecydowałaby się żaden operator, dlatego robimy to sami. A internet jest bardzo ważny dla młodzieży i gospodarstw agroturystycznych – mówi Wiesław Gołaszewski, wójt gminy Płaska. Jego ambicją jest umożliwienie korzystnia z Internetu każdemu mieszkańcowi gminy, które będzie chciał mieć dostęp. Co ciekawe projekt przewiduje, że do 80 proc. gospodarstw w gminie dotrze światłowód (technologia PON) a do 20 proc. będzie to technologia radiowa.
 
Całkiem inaczej sprawę rozwiązał Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa. Po prostu przekonał on Netię, by umieściła nadajniki na lokalnej wieży ciśnień. Gmina na swych stronach internetowych natomiast przedstawia komercyjną ofertę internetową tego operatora. – Nie znaczy to, że bronimy dostępu do naszego rynku innym operatorom. Po prostu Netia była  pierwsza, a żadna inna firm telekomunikacyjna wcześniej nami się nie interesowała – mówi Józef Kurek. Zapowiada on, że niebawem  mszczonowski Urząd Miasta dofinansowuje dostęp do internetu osobom w trudnej sytuacji finansowej. – Nie będziemy jednak rozdawać nowych komputerów jak inne gminy, bo potem ci co dostali nierzadko je odsprzedają. My planujemy przekazywać  osobom w trudnej sytuacji materialnej używane komputery, które trudno potem zbyć – mówi Kurek.
 
Podczas debaty samorządowcy narzekali na zbyt skomplikowane prawo. Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo skrażył się, że gmina chciała umieścić anteny na masztach należących do Telekomunikacji Polskiej. - Mimo jej wstępnej zgody, okazało się, że mogą to robić tylko operatorzy telekomunikacyjni. W świetle prawa samorząd takim operatorem nie jest . To wstrzymuje nam inwestycję – mówił Torytfer.

Generalnie jednak osiągnięcia w realizacji programu POIG 8.4 nie mogą na razie napawać optymizmem. Z przeznaczonych na ten cel około 200 mln euro, do tej pory podpisano umowy na zaledwie 0,89 proc. dostępnych środków. Także stosunkowo nieliczne samorządy mają wysoko w priorytetach rozwój szerokopasmowego Internetu na terenach, gdzie brakuje takich usług.   Dlatego też wielkie nadzieje związane są z ustawą o rozwoju sieci telekomunikacyjnych, o której losach  niebawem decydować będzie Sejm.

Źródło: Własne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, sieci, infrastruktura, internet, debata

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie