Przejdź do treści

Internet ofiarą oszczędności w Opolu

Data: 2010-05-25 00:00:00

W centrum Opola nie będzie na razie dostępu do bezprzewodowego internetu. Ratusz twierdzi, że to ze względu na oszczędności - pisze Nowa Trybuna Opolska.

W centrum Opola nie będzie na razie dostępu do bezprzewodowego internetu. Ratusz twierdzi, że to ze względu na oszczędności - pisze Nowa Trybuna Opolska.

 Dostęp do bezprzewodowego internetu na Rynku, placu Wolności czy na wyspie Bolko był jednym z elementów projektu budowy sieci światłowodowej, który od 2004 roku próbuje zrealizować ratusz. Tym samym Opole przestałoby być ostatnim miastem wojewódzkim bez dostępu do bezprzewodowego internetu w centrum.

Tymczasem w złożonym w urzędzie marszałkowskim projekcie - który walczy o unijną dotację - nie ma już śladu po hotspotach, czyli urządzeniach, zapewniających dostęp do internetu np. na ulicach.

- Zrezygnowaliśmy z nich, podobnie jak z innych urządzeń, a głównym powodem był fakt, że musieliśmy ograniczyć projekt - przyznaje dzeinnikowi Jarosław Starszak, naczelnik wydziału informatyki w urzędzie miasta.

Okazuje się bowiem, że ze współfinansowania przedsięwzięcia wycofał się uniwersytet, politechnika, a także Urząd Marszałkowski. Powód? Brak pieniędzy.

 Dlatego projekt pierwotnie szacowany na 22 mln zł skurczył do 15,6 mln zł. Zabraknie pieniędzy nie tylko na hotspoty, ale także np. na podłączenie do światłowodu miejskich przychodni.

- Ograniczone możliwości finansowe miasta to jedno, ale z drugiej strony wiemy, ile samorządów ubiega się o unijne i gdybyśmy nie ograniczyli projektu, to moglibyśmy wcale nie dostać dotacji - przekonuje Starszak.

Miasto ma teraz kolejną koncepcję wobec bezprzewodowego internetu. Chce zamówić taką usługę u jednej z firm. To spowoduje, że nie będzie trzeba kupować kosztownych urządzeń, a potem o nie dbać.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci, hotspot, samorządy, dofinansowanie, infrastruktura

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie