Przejdź do treści

Internet dla czterech gmin za 12,5 mln zł

Data: 2011-03-01 00:00:00

Pod koniec 2012 roku 95 proc. mieszkańców czterech powiatów: bialskiego, lubartowskiego, parczewskiego i radzyńskiego dostanie dostęp do szerokopasmowego Internetu - informuje Dziennik Wschodni.

Pod koniec 2012 roku 95 proc. mieszkańców czterech powiatów: bialskiego, lubartowskiego, parczewskiego i radzyńskiego dostanie dostęp do szerokopasmowego Internetu - informuje Dziennik Wschodni.

Powstanie 15 dużych masztów radiowych oraz około 400 stacji pośrednich tzw. hotspotów. Cała inwestycja jest warta 12,5 mln zł. 10,6 mln zł dołoży Unia Europejska. By te pieniądze nie przepadły, projekt musi zakończyć się do końca roku.

Dziś internet w tym regionie to rzadkość. Jak szacuje Barbara Eugenia Szczur, sołtys Mościc Dolnych w gminie Sławatycze, na około 50 domów dostęp do Internetu ma tylko kilka rodzin. – Wiele osób nie stać na płacenie 50 zł abonamentu – mówi Barbara Szczur.

Niewiele lepiej jest w innych miejscowościach. – Może zaledwie w połowie domów jest komputer, ale też nie każdy z nich jest podłączony do sieci. Wpływają na to nie tylko ograniczenia finansowe, ale też techniczne – mówi Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie (pow. bialski).

Dyrektor podkreśla, że utworzona w centrum "Wioska komputerowa”, cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. – Zawodowi informatycy i stażyści pomagają w nauce obsługi komputera także starszym mieszkańcom naszej gminy – dodaje Zaremba.


Pod koniec 2012 roku dostęp do szerokopasmowego łącza dostanie 95 proc. mieszkańców powiatów objętych projektem "Regionalna sieć szerokopasmowa Lublin – północny wschód”. A niewielkie opłaty za korzystanie z Internetu (1–2 zł od mieszkańca) pokryją samorządy. To nie jeszcze wszytko.

Źródło: Dziennik Wschodni

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci regionalne, samorząd, dofiansowanie

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie