Przejdź do treści

Intel: WiMAx upowszechni się za dwa lata

Data: 2010-03-11 00:00:00

Według Intela technologia WiMAX wkroczy na dobre do komputerów dopiero w 2012 roku. Wtedy na rynku pojawią się bezprzewodowe rozwiązania spełniające wymogi specyfikacji 802.16m. Taką opinię wyraża przynajmniej Rama Shukla, odpowiedzialny w firmie Intel za rozwój sieci WiMAX.
 

Prace nad standardem 802.16m (który zastąpi standard 802.16e) mają zostać zakończone do końca tego roku. Testy wykazują, że umożliwi on pobieranie danych z szybkością 170 Mb/s, a wysyłanie z prędkością 90 Mb/s. Praktyka pokazuje, że w przypadku standardu 802.16e wartości te wynoszą odpowiednio 16 i 4 Mb/s.


Firmy badawcze szacują, że w tym roku liczba użytkowników korzystających z usług sieci WiMAX wzrośnie z 6 do 10 mln. Prym wiodą tu trzy kraje: USA, Rosja i Japonia. WiMAX rywalizuje obecnie głównie z inną bezprzewodową technologią: LTE (Long Term Evolution). Analitycy rynkowi nie roztrzygnają, która z tych dwóch technologii zdominuje w najbliższych latach rynek bezprzewodowych rozwiązań szerokopasmowego dostęp do internetu.

 

Zródło: IDG News Service

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Wimax, prognozy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie