Przejdź do treści

Inea i Asta-Net partnerami wielkopolskiej sieci

Data: 2010-12-03 00:00:00

Spółki Inea  i Asta-Net Maładziński, Ryczek sp.j zostały partnerami projektu kluczowego w ramach WRPO - „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” realizowanego przez spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa S.A. na zlecenie Województwa Wielkopolskiego.

Spółki Inea  i Asta-Net Maładziński, Ryczek sp.j zostały partnerami projektu kluczowego w ramach WRPO - „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” realizowanego przez spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa S.A. na zlecenie Województwa Wielkopolskiego. Celem projektu jest wypełnienie luki w dostępie do sieci internetowej następnej generacji (NGA). Dzięki podpisanej umowie do połowy 2014 roku wszystkie wielkopolskie gminy mają być włączone do Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Całkowity koszt projektu netto to prawie 368 milionów złotych.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi i węzłami dystrybucyjnymi dostępna dla różnych operatorów. Umowa podpisana 3 grudnia br. zobowiązuje spółki Inea i Asta-Net do zainwestowania 60 milionów złotych w budowę infrastruktury teleinformatycznej w Wielkopolsce. Kwota zainwestowana przez partnerów będzie stanowić wkład własny, niezbędny do realizacji przedsięwzięcia przy wykorzystaniu środków unijnych na poziomie 85 proc. Tym samym projekt budowy Sieci będzie realizowany bez zaangażowania środków samorządu województwa. Wielkopolska jako pierwszy region w kraju pozyskała prywatnych partnerów do tego rodzaju przedsięwzięcia. W negocjacjach na temat udziału w projekcie brało udział 9 operatorów działających na terenie województwa wielkopolskiego.

- Udział w projekcie WSS to dla nas zaszczyt i wyzwanie. Naszym wspólnym celem jest, aby za kilka lat nie było w Wielkopolsce osoby, która mogłaby powiedzieć, że nie ma wyboru w dostępie do szerokopasmowego Internetu. Jest to zgodne z dynamicznym rozwojem spółki Inea w naszym regionie - powiedział Janusz Kosiński, prezes zarządu Inea,

Węzły sieci szkieletowej zostaną zlokalizowane we wszystkich miastach będących siedzibami powiatów. Oprócz tego powstanie 576 węzłów dystrybucyjnych, w każdej gminie Wielkopolski znajdzie się przynajmniej jeden węzeł dystrybucyjny. W ramach projektu utworzona zostanie także sieć administracji publicznej, stworzona na potrzeby agend administracji, w tym jednostek samorządu terytorialnego. Sieć obejmować będzie siedziby wszystkich gmin na terenie Województwa Wielkopolskiego i zapewniać będzie łączność na potrzeby działalności samorządów i innych instytucji publicznych.

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa S.A. działa na rynku od listopada 2009 r., została powołana przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w celu zaprojektowania, wybudowania i eksploatacji sieci światłowodowej na terenie Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej”.

Inea jest największym regionalnym operatorem telekomunikacyjnym w Wielkopolsce. Operator świadczy zaawansowane usługi telekomunikacyjne w oparciu o sieci światłowodowe, w tym sieci NGN (New Generation Network) oraz szerokopasmową sieć bezprzewodową w technologii WiMAX w najnowszym standardzie IEEE 802.16e. Inea oferuje zintegrowane usługi quadruple play (4-Play) – telewizję cyfrową w standardowej i wysokiej rozdzielczości, szerokopasmowy dostęp do internetu, a także usługi telefoniczne – telefonię stacjonarną i komórkową. Oferta operatora skierowana jest do klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Asta-Net Maładziński, Ryczek sp.j jest lokalnym operatorem telekomunikacyjnym, obecnym na rynku północnej Wielkopolski od 1989 roku. Firma świadczy usługi w zakresie telewizji kablowej, stałego, szerokopasmowego dostępu do Internetu (w tym WiMAX), telewizji cyfrowej, także w technologii HD, oraz telefonii stacjonarnej. Z usług Asta-Net korzysta większość mieszkańców Piły i okolic, a także: Ujścia, Złotowa, Krajenki, Okonka i Wyrzyska.

Źródło: Inea

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci, Wielkopolska, operatorzy, PPP, inwestycje, sieci regionalne

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie