Przejdź do treści

Gliwice stawiają na WiMAX

Data: 2010-03-12 00:00:00

Pod koniec ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap budowy Miejskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) w Gliwicach. W mieście uruchomiono nowoczesny monitoring wizyjny, wdrożono system zarządzania sygnalizacją świetlną oraz udostępniono dwa punkty bezprzewodowego dostępu do internetu. W wywiadzie dla Portalu Samorządowego Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic tłumaczy dlaczego jego miasto zainwestowało w radiową sieć internetową w technologii WiMAX a do jej obsługi wraz z innymi 10 gminami w powołało spółkę.

Powstanie MSS było możliwe dzięki wygranemu przez miasto w 2008 roku przetargowi (ogłoszonemu przez UKE) na 14-letnią rezerwację częstotliwości z zakresu 3,6 – 3,8 GHz, obejmującą cztery  tzw. dupleksowe kanały radiowe o szerokości 3,5 MHz każdy. Gliwice przystąpiły do rywalizacji jako  lider grupy śląskich samorządów. Miejska sieć powstała z oparciu o technologię WiMAX  umożliwiającą bezprzewodową, szerokopasmową transmisję danych za pośrednictwem  częstotliwości radiowych i światłowodów.


Gliwice chcą dalej rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Docelowo ma ona objąć teren całego miasta. To ma pozwolić na montowanie większej liczby kamer na ulicach czy objęcie zdalnym sterowaniem  sygnalizacji świetlnej na wszystkich gliwickich skrzyżowaniach. Pozwoli także stworzyć  mieszkańcom oraz przedsiębiorstwom lepszy dostęp m.in. do szerokopasmowego internetu.  Przy czym zarząd Śląskiej Sieci Metropolitalnej jest gotowy do prowadzenia działalności na terenie całej metropolii śląskiej. Częstotliwość, która została udostępniona obejmuje obszar 51 miast i gmin. Na tym terenie mieszka prawie 2,5 mln osób. Obecnie prowadzone są rozmowy ze  śląskimi samorządami na ten temat. - My będziemy się chętnie dzielili now-how. Jeżeli chcą przystąpić do naszej spółki to muszą zgłosić akces, aport może być finansowy lub rzeczowy, obejmą udziały w spółce i mogą wtedy nią współrządzić wykorzystując ją do swoich celów, ale nie trzeba mieć udziałów w spółce, żeby z niej korzystać - mówi Zygmunt Frankiewicz w Portalu Samorządowym. 


Źródło: Portal Samorządowy, własne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Wimax, wdrożenia, sieci, samorządy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie