Przejdź do treści

Gliwice: Prezes UKE i samorządowcy rozmawiali o inwestycjach w sieci

Data: 2011-03-11 00:00:00

W Gliwicach odbyła się konferencja „Sieć Szerokopasmowa - szerokie możliwości”. Prezes UKE namawiała podczas niej samorządowców do aktywnego zaangażowania się w tworzenie infrastuktury szerokopasmowej dla swych mieszkańców. Jej zdaniem samorząd powinien inicjować tworzenie tzw. infrastruktury pasywnej, z której później będzie korzystać wielu operatorów. Szczególnie tam, gdzie jest taka potrzeba społeczna, a bzines nie przejawia zainteresowania w tym zakresie.

W Gliwicach odbyła się konferencja „Sieć Szerokopasmowa - szerokie możliwości”. Prezes UKE namawiała podczas niej samorządowców do aktywnego zaangażowania się w tworzenie infrastuktury szerokopasmowej dla swych mieszkańców. Jej zdaniem samorząd powinien inicjować tworzenie tzw. infrastruktury pasywnej, z której później będzie korzystać wielu operatorów. Szczególnie  tam, gdzie jest taka potrzeba społeczna, a bzines nie przejawia zainteresowania w tym zakresie.

Gliwice, gdzie zorganizowano konferencję, to miasto aktywnie angażujące się w budowę infrastruktury szerokopasmowej. W 2008 roku wygrało ono przetarg (ogłoszony przez UKE) na 14-letnią rezerwację częstotliwości z zakresu 3,6 – 3,8 GHz i  przystąpiło do budowy metropolitalnej sieci szerokopasmowje jako lider grupy śląskich samorządów.
Kamery monitorujące gliwickie Śródmieście, miejskie hotspoty z bezpłatnym dostępem do sieci WiFi, telefonia internetowa VoIP w instytucjach samorządowych, a w przyszłości m.in. „inteligentne światła” na większości skrzyżowań – to niektóre z możliwości miejskiej sieci szerokopasmowej (MSS) rozbudowywanej w Gliwicach od 2009 r.

Konferencja „Sieć Szerokopasmowa - szerokie możliwości” miała pokazać m.in. wyniki, jakie udało się osiągnąć po uruchomieniu sieci szerokopasmowej na terenie Gliwic. Wśród zaproszonych była Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Maciej Koziara z Departamentu Rozwoju Infrastruktury UKE. Licznie uczestniczyli w niej samorządowcy oraz  przedstawiciele urzędów marszałkowskich i wojewódzkich ze Śląska, Małopolski i Opolszczyzny. 

Anna Streżyńska namawiała samorządowców do wykorzystania możlwości jakie daje megaustawa w zakresie tworzenia infrastruktury szerokopasmowej.

- Ustawa precyzuje, na jakich warunkach samorząd może budować infrastrukturę, w szczególności pasywną, dostarczać sieci telekomunikacyjne, pełnić funkcje operatorskie czy dostawcy usług, szczególnie dla tych wykluczonych cyfrowo, albo dla ogółu społeczeństwa, w celu wzbudzenia popytu czy zapewnienia łączności w miejscach publicznych - mówiła Streżyńska.

Zastrzegła jednakże, że aktywność samorządu w telekomunikacji jest zasadna wtedy, gdy służy zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, dotyczy miejsc nieatrakcyjnych inwestycyjnie dla biznesu, czy pomaga w ograniczaniu zakłóceń konkurencji. Ważne jest, by samorząd konsultował się w tym zakresie z przedsiębiorcami i działał przejrzyście.

- Wsparcie publiczne ma poszerzać rynek, a nie naruszać konkurencję tam, gdzie ona już jest. Trzeba też zachowywać warunki równoprawności, gdy jednostka samorządowa podejmuje działalność telekomunikacyjną - to znaczy, że należy tam samo dobrze traktować swoją spółkę telekomunikacyjną jak podmioty konkurujące - przekonywała prezes UKE. Infrastruktura stworzona przez samorząd musi być dostępna dla wszystkich operatorów.

Zygmunt Frankiewicza, prezydent Gliwic poinformował natomiast, że sieć będzie rozbudowywana o światłowody. - Wkrótce, ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Śląskiego, w centrum miasta powstanie 30 km sieci światłowodowej, a w kolejnym etapie - także z funduszy UE - kolejne 30 km, łączące centrum z odległymi dzielnicami - mówił Frankiewicz.

Operatorem infrastruktury teleinformatycznej w Gliwicach jest powołana przez samorząd spółka Śląska Sieć Metropolitalna.

Źródło: PAP, własne

Załączniki

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, UKE, inwestycje, sieci, światłowody, Wimax, Śląsk, konferencja

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie