Przejdź do treści

Fundusze na internetowe inwestycje wciąż czekają

Data: 2010-08-02 00:00:00

Firmy telekomunikacyjne w ciągu najbliższych pięciu lat powinny zbudować 28 tys. kilometrów sieci internetowej. Ale nie budują, bo urzędnicy za wolno dzielą unijne pieniądze - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Firmy telekomunikacyjne w ciągu najbliższych pięciu lat powinny zbudować 28 tys. kilometrów sieci internetowej. Ale nie budują, bo urzędnicy za wolno dzielą unijne pieniądze - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Na internet w Polsce Unia przeznaczyła 1,5 mld euro, czyli ok. 6 mld zł. Według Anny Streżyńskiej, szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jeśli uda się w pełni wykorzystać te pieniądze, do 2015 r. na budowę łączy internetowych pójdzie prawie 10 mld zł. 3 mld zainwestuje Telekomunikacja Polska, która w ramach porozumienia z UKE do końca roku 2012 ma wybudować 1,2 mln łączy.

– Jak na razie firma realizuje porozumienie na piątkę z plusem – mówi „DGP” szefowa UKE.

Według niej ponad 1 mld zł w odpowiedzi na ruchy TP dorzucić mogą prywatni operatorzy kablowi i satelitarni, aby nie przegrać walki o rynek. Jest też szansa, że do budowy szybkiego internetu dołożą się jeszcze operatorzy komórkowi.

– Gdyby udało się wykorzystać wszystkie dostępne unijne pieniądze, w ciągu kilku lat łącze o prędkości 30 Mb/s byłoby w połowie domów w Polsce, a łącze stumegowe w drugiej połowie – mówi „DGP” Jarosław Roszkowski, prezes operatora telekomunikacyjnego Crowley Data Poland. – Ale przyznawanie pieniędzy na budowę infrastruktury internetowej to katastrofa. Jeśli będziemy to robić w tak żółwim tempie jak obecnie, to zmarnujemy większość przysługujących nam środków, a Polska zostanie w ogonie Europy – dodaje.

Dotąd jednak z unijnych pieniędzy wybudowano tylko 350 kilometrów sieci.

Jednym z problemów jest brak doradztwa dla smorządów w inwestycjach telekomunikacyjnych. – Samorządowcy boją się współpracować z prywatnymi firmami, by nie pojawiły się np. zarzuty o niegospodarność. Klimat nam nie sprzyja – dodaje Roszkowski.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

dofinansowanie, infrastruktura, inwestycje, sieci, UKE, operatorzy, samorządy, TP

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie