Przejdź do treści

Elbląg inwestuje w Internet

Data: 2010-03-01 00:00:00

Władze w Elblągu przygotowują sie do projektu budowy miejskiej sieci szerokopasmowej. Przewidywany koszt to 43 mln złotych. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli korzystać bezpłatnie z internetu w bibliotekach, bursach szkolnych, urzędzie miejskim, informacji turystycznej, szpitalu miejskim i na lodowisku. W sumie w  mieście  będzie 20 stanowisk bezpłatnego dostępu do internetu oraz z 8 hotspotów, czyli obszarów bezprzewodowego dostępu do sieci.

Inwestycja zostanie sfinansowana z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. To jeden z ważniejszych projektów zawartych w wykazie RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Przedsięwzięcie pochłonie 43 mln zł. Dofinansowanie może maksymalnie wynieść 85 procent. Mieszkańcy Elbląga skorzystać z szerokopasmowego Internetu będą mogli już pod koniec 2010 r.

 

Obecnie rozpoczęła się budowa części infrastrukturalnej, pozwalającej na dostęp do szerokopasmowego internetu. Prace polegające na wykonaniu kanalizacji teletechnicznych, instalacji elektrycznych, klimatyzacji, adaptacji części pomieszczeń do zainstalowania internetu oraz położenia samego światłowodu wykonuje konsorcjum firm. Są to: Przedsiębiorstwo Budownictwa Telekomunikacyjnego Zachód i Elektromont. Koszt robót wyniesie 12 mln 800 tys. zł.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na dostawę urządzeń, dzięki którym będzie możliwe udostępnienie sieci.

Szerokopasmowy internet w Elblągu ma połączyć w sieć 161 samorządowych jednostek. Mieszkańcy będą mieli także bezpłatny dostęp do stanowisk internetowych w bibliotekach, bursach szkolnych, urzędzie miejskim, informacji turystycznej, szpitalu miejskim i na lodowisku. Oprócz tego będą mogli korzystać z hotspotów, czyli stref bezprzewodowego dostępu do internetu.

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, inwestycje, sieć

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie