Przejdź do treści

E-usługi w powiecie mińskim

Data: 2010-07-21 00:00:00

Już niedługo mieszkańcy powiatu mińskiego (woj. mazowieckie) będą mogli załatwić wiele spraw za pomocą Internetu. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych stworzone zostaną m.in. e-biuro obsługi interesantów, a także e-tablica, na której znaleźć będzie można informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Z myślą o turystach uruchomiona zostanie mapa pozwalająca na wirtualne zwiedzanie powiatu mińskiego.  Koszt inwestycji to 780 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 663 tys. zł.

Już niedługo mieszkańcy powiatu mińskiego (woj. mazowieckie) będą mogli załatwić wiele spraw za pomocą Internetu. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych stworzone zostaną m.in. e-biuro obsługi interesantów, a także e-tablica, na której znaleźć będzie można informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Z myślą o turystach uruchomiona zostanie mapa pozwalająca na wirtualne zwiedzanie powiatu mińskiego.  Koszt inwestycji to 780 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 663 tys. zł.

wladze powiatu zapowiadają, że mieszkańców czekają duże ułatwienia. Już wkrótce powstanie witryna, na której będzie można znaleźć cyfrowe wersje formularzy dotychczas dostępnych tylko w siedzibie starostwa. Interesanci będą mogli przynieść gotowy już formularz do starostwa, co znacznie usprawni składanie dokumentów. Na stronie znajdą się również informacje dotyczące usług oferowanych przez urząd, a także do kogo się zwrócić w danej sprawie. Interesanci będą mogli drogą mailową przesyłać swoje opinie, komentarze oraz pytania dotyczące zakresu działania urzędu. Uruchomiona zostanie także bramka SMS. W dziale informacyjno-edukacyjnym dostępne będą dane teleadresowe wszystkich urzędów i instytucji rządowych wraz z adresami stron WWW i bip z terenu powiatu mińskiego.

Nowością będzie także e-rejestr, czyli internetowa baza stowarzyszeń i fundacji prowadzących swoją działalność na terenie powiatu mińskiego. Będzie to serwis interaktywny, dzięki czemu organizacje będą mogły na bieżąco aktualizować dane. Znajdą się na nim m.in. dział aktualności oraz galerie zdjęć i nagrań wideo. Za pośrednictwem serwisu organizacje będą miały okazję informować o ważnych wydarzeniach. Znajdą się tam także informacje dotyczące konkursów ofert, źródeł finansowania i środków przeznaczonych w budżecie na realizację zadań przez organizacje pozarządowe, a także materiały szkoleniowe dotyczące np. zasad sporządzania i rozliczania ofert.

 
Z myślą o turystach uruchomiona zostanie dodatkowa usługa e-zwiedzanie pozwalająca na wirtualny spacer po powiecie mińskim. Na interaktywnej mapie zaprezentowane będą największe atrakcje turystyczne, architektoniczne a także przyrodnicze powiatu. Znajdą się tam także informacje o szlakach turystycznych i rowerowych, co pozwoli turystom i szkołom w prosty sposób zaplanować trasy wycieczkowe. Na mapie znajdą się także dane teleadresowe wszystkich obiektów turystycznych, sportowych, noclegowych i gastronomicznych wraz z informacją o godzinach otwarcia, cenach biletów wstępu/noclegu oraz krótką charakterystyką obiektu. Powstaną także działy dotyczące ochrony zabytków na terenie powiatu mińskiego oraz dział publikacji, w którym umieszczone będą artykuły o historii i współczesności zabytków. Poza tym stworzone zostaną galerie prac na temat zabytków oraz fotogalerie z wycieczek po powiecie. W kolejnych działach zaprezentowana będzie oferta agroturystyczna, a z myślą o najmłodszych oferta edukacyjna wzbogacona o gry, quizy oraz konkursy. Strona dostępna będzie również w języku angielskim i w wersji dla osób niewidomych i niedowidzących.

 Uruchomiona zostanie również specjalna e-tablica, dzięki której dotychczas rozproszone na różnych serwisach informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych odbywających się na terenie powiatu zostaną skupione w jednym miejscu. Zaprezentowane będą tu informacje o imprezach cyklicznych, relacje z poszczególnych wydarzeń, wyniki eliminacji, a także wideo relacje. Znajdzie się tu oferta domów kultury, muzeów oraz bibliotek. Będzie także możliwość zamieszczania drobnych ogłoszeń na temat rynku pracy czy oferty pomocy sąsiedzkiej. W ramach tego serwisu powstanie również specjalny dział zawierający wszystkie lokalne adresy www. W przyszłości planowane jest także uruchomienie specjalnego panelu dla przedsiębiorców.

Ostatnim elementem projektu będzie e-wizualizacja obiektów zlokalizowanych na terenie powiatu oraz ewidencja gruntów. Na specjalnych mapach zaznaczone zostaną obiekty użyteczności publicznej. Będzie je można oglądać w wersji 3D.

Inwestycja pt. E-usługi dla mieszkańców powiatu mińskiego została wyłoniona do dofinansowania w ramach Priorytetu II Działanie 2.2 Rozwój e-usług RPO WM 2007-2013 w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Całkowita wartość projektu wynosi 780 000 zł, z czego kwota dofinansowania to 663 000 zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

e-usługi, e-administracja, samorząd, zastosowania, dofinansowanie

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie