Przejdź do treści

Dolny Śląsk - szansa na Internet na wsi

Data: 2010-10-01 00:00:00

Zakończył się nabór wniosków w konkursie „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. To szansa sięgnięcia po unijne dla gmin  w ramach partnerskich projektów.

Zakończył się nabór wniosków w konkursie „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. To szansa sięgnięcia po unijne dla gmin  w ramach partnerskich projektów.

Poziom wykorzystanie unijnych funduszów na rozwój dostępu do Internetu na wsi może wkrótce znacznie wzrosnąć na Dolnym Śląsku. 10 mln EURO, czyli około 40 mln zł – to pula na realizację najlepszych projektów w dolnośląskim konkursie „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”. Jest on współfinansowany z unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w latach 2007-2013. Na Dolnym Śląsku o dofinansowanie starają się trzy duże projekty, których liderami są: Rudna, Dzierżoniów oraz Związek Gmin Zagłębia Miedziowego. Projekty przewidują budowę międzygminnych, światłowodowych  sieci dystrybucyjnych,  które doprowadzą sygnał internetowy do poszczególnych sołectw.

- Jeśli sieci powstaną, zwiększy się opłacalność świadczenia mieszkańcom usług szerokopasmowego dostępu do Internetu przez prywatnych operatorów. Budowa infrastruktury łączącej sołectwa jest zbyt kosztowna dla prywatnych inwestorów – wyjaśnia Emilian Stańczyszyn, przewodniczący Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.
Przygotowanie projektów wspierają Fundacja Wspomagania Wsi i Polsko Amerykańska Fundacja Wolności, w ramach programu e-VITA.

- Stworzenie projektu poprzedza zgromadzenie wielu dokumentów i analiz. Pomagamy Gminom i Związkowi przez to przejść – mówi Klara Malecka z Fundacji Wspomagania Wsi.
Zgodnie z zasadami konkursu, wybór projektów nastąpi do połowy listopada. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl


Źródło: Fundacja Wspomagania Wsi

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

RPO, dofinansowanie, samorządy, konkurs, sieci

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie