Przejdź do treści

Dolnośląskie wsie wygrały konkurs i będą miały szybki internet

Data: 2010-02-22 00:00:00

Projekt budowy szybkiej sieci internetowej, która połączy sto wsi dolnośląskiego zagłębia miedziowego  zwyciężył w konkursie „Wygrajmy razem euro”, współorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą”, portal Wyborcza.biz i firmę doradczą AccreoTaxand.

Teraz gminy ubiegają się o unijną dotację. Jeśli ją dostaną  za trzy lata będą podłączone do szerokopasmowej sieci internetowej  -  pisze wrocławska Gazeta Wyborcza. - Internet jest już dzisiaj takim samym dobrem jak woda czy prąd. Ci, którzy nie mają do niego dostępu, są skazani na wykluczenie społeczne - mówi Emilian Stańczyszyn, jeden z autorów inicjatywy. - Prywatni operatorzy nie chcieli budować infrastruktury w tak małych i rozproszonych miejscowościach. Stwierdzili, że projekt jest nieopłacalny, dlatego to my przejęliśmy inicjatywę –dodaje.
Początkowo projekt miał kosztować aż 100 mln zł, z czego 85 proc. miało pochodzić z dotacji. Ale samorządowcy szybko zrozumieli, że zdobycie tak dużej kwoty byłoby trudne - bo zjadłaby lwią część całego budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego. Związek znalazł więc sposób, żeby inwestycja kosztowała mniej. Zamiast kłaść światłowód pod ziemią, kable zawisną na liniach średniego napięcia. Miejscowy dostawca prądu, spółka Energia Pro, zgodził się na takie rozwiązanie. Nowa technologia spowodowała, że koszt projektu spadł do 20 mln zł.

Pilotażowa część sieci już działa: z szerokopasmowego internetu od roku korzysta 200 mieszkańców Mostu Żelaznego, wsi w powiecie polkowickim. Żelazny Most został wybrany do pilotażowego projektu nieprzypadkowo. To jedna z miejscowości, do których nie dociera nawet sygnał telefonii komórkowej. Gdy pojawiła się sieć, wieś odżyła.  
Docelowo z sieci ma korzystać 50 tys. mieszkańców. Do 2013 r. ma powstać 500 km światłowodu, z czego ponad 400 nad ziemią, na liniach średniego napięcia.

Oczywiście jeśli projekt dostanie dotację. Na razie dolnośląski urząd marszałkowski nie ogłosił jeszcze konkursu. Ma to się stać najpóźniej za kilka miesięcy. Przy staraniach o unijne wsparcie Związek będzie korzystał z darmowego wsparcia ekspertów z firmy doradczej AccreoTaxand. To nagroda za zwycięstwo w konkursie. Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej Związku Gmin Zagłębia Miedziowego wspierają też Fundacja Wspomagania Wsi i Polsko Amerykańska Fundacja Wolności w ramach programu e-VITA
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, inwestycje, sieci, wykluczenie cyfrowe

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie