Przejdź do treści

Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa ruszy w 2013 roku

Data: 2010-04-20 00:00:00

Projekt budowy Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej opóźnia się. Wrocławska Gazeta Wyborcza z niepokojem odnotowuje, że kolejny raz zakończenie inwestycji odłożono - teraz z 2012 na 2013 rok. A od czterech lat projekt jest ciągle w powijakach.

Projekt budowy Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej opóźnia się. Wrocławska Gazeta Wyborcza z niepokojem odnotowuje, że kolejny raz zakończenie inwestycji odłożono - teraz z 2012 na 2013 rok. A od czterech lat projekt jest ciągle w powijakach.


Gazeta przypomina, że Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa (DSS) to sztandarowy projekt polityków Platformy Obywatelskiej, którzy inwestycję zapowiadali już w czasie kampanii wyborczej w 2006 roku. Dzięki wartej 40 mln euro inwestycji wszystkie dolnośląskie gminy mają być połączone światłowodem, przez który będzie można oglądać telewizję, rozmawiać, zamawiać filmy i korzystać z internetu.

Poprzedni zarząd województwa planował, że w 2010 roku światłowodem będzie połączonych dwie trzecie Dolnoślązaków. Rok później inwestycja miała już obejmować całe województwo. Ale - jak wykazała kontrola urzędu wojewódzkiego - od 2006 do 2008 roku w jej sprawie działo się niewiele.

Urzędnicy wojewody opisali dwa lata temu w swoim raporcie chaos, jaki panował w urzędzie marszałkowskim. Stwierdzili w nim, że "z powodu nieuzasadnionej opieszałości beneficjenta" inwestycja może zostać usunięta z listy projektów przeznaczonych do dofinansowania ze środków unijnych. W końcu odpowiedni wniosek o środki złożono w ostatnim dniu, jaki przewidywał termin.


Co ciekawe niektórzy urzędnicy  z Wrocławia pocieszali się w dziwny sposób:  "dzięki temu będziemy mogli uczyć się na błędach innych województw". Tymczasem, jak zwraca uwagę Gazeta,  podobne projekty w innych województwach idą znacznie sprawniej. Jednak według marszałka województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego w czasie jego kadencji wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, natomiast poprzedni zarząd nie zrobił prawie nic w tej sprawie.

Projekt budowy DSS jest współfinansowany z Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego (RPO WD) na lata 2007-2013 w ramach priorytetu 2.1 Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. Zakłada on budowę infrastruktury teleinformatycznej – regionalnych sieci szkieletowych, łączących główne węzły telekomunikacyjne. Celem projektu  jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na terenie województwa Dolnośląskiego do 2013 roku.  Jego realizacja ma pozwolić zlikwidować obszary wykluczenia informacyjnego, czyli miejsc gdzie żaden operator telekomunikacyjny

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

infrastruktura, inwestycje, sieci, światłowody, samorządy

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie