Przejdź do treści

Dlaczego internet satelitarny jest w Polsce drogi?

Data: 2010-08-03 00:00:00

Na 30 mln zł rocznie szacuje rynek dostępu satelitarnego do Internetu Waldemar Opałka, przewodniczący rady nadzorczej Pagi, warszawskiego operatora w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl.

Na 30 mln zł rocznie szacuje rynek dostępu satelitarnego do Internetu w Polsce Waldemar Opałka, przewodniczący rady nadzorczej Pagi, warszawskiego operatora w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl.


Dziś Pagi 80 proc. swych przychodów generuje z biznesu satelitarnego, a resztę z usług naziemnych. W ostatnim okresie firma rozbudowuje swe usługi naziemne i buduje sieć Wimax w okolicach Warszawy.

- Rozwiązania satelitarne są bardzo dobre, ale biorąc pod uwagę cenę tylko dla wybranych odbiorców. Tego rodzaju przesył danych jest używany tam, gdzie absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo i czas przesyłu, a połączenie dotyczy znacząco oddalonych, czy rozproszonych punktów. Stąd klientami usług satelitarnych są najczęściej duże firmy i instytucje, a liczba kontraktów jest ograniczona. Nie ma konkretnych danych o tym rynku w Polsce, ale moim zdaniem jest on wart ok. 30 milionów złotych rocznie. Wliczam w to kontrakty z instytucjami państwowymi, banki, stacje benzynowe. Stacje benzynowe, na przykład są głównie obsługiwane przez zagraniczne podmioty - mówi Waldemar Opałka serwisowi rpkom.pl

Tłumaczy on dlaczego usługi dostępu satelitarnego w Polsce są drogie w porównaniu z operatorami działającymi w np. w Niemczech, czy we Włoszech. Wynika to z wysokich opłat za częstotliwości satelitarne w Polsce, które są wielokrotnie wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej.  - W innych krajach są o wiele niższe lub czasami nie istnieją. Powodem wysokich opłat w Polsce jest stare, nie zmieniane prawo. Wysokość opłat dla operatorów ustalono ponad 10 lat temu - stwierdza Opałka.

W swej nowej strategii Pagi chce utrzymać stabilną pozycję w segmencie satelitarnym, a jednocześnie znacząco rozwijać usługi naziemne, przede wszystkim WiMax. - Zakładamy, że rozwój projektu WiMax pozwoli nam podwoić przychody spółki w ciągu najbliższych kilku lat, a jednocześnie zmienić o 180 stopni strukturę przychodów - stwierdza Opałka.

Źródło: rpkom.pl

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

operatorzy, sieci, Wimax, biznes, rynek

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie