Przejdź do treści

Czy Rosjanie zagrażają podmorskim światłowodom?

Data: 2015-10-27 09:12:00
Vicente Barcelo Varona / Photogenica

Rosyjskie okręty podwodne i okręty wywiadowcze "agresywnie" działają w pobliżu strategicznych podmorskich kabli światłowodowych, którymi przechodzi większość połączeń internetowych na świecie, napisał New York Times". Obawy dotyczą zarówno podsłuchu, jak i dywersji.

 Amerykańska gazeta porównuje działania rosyjskiej floty do tych z czasów zimnej wojny i powołując się na źródła wywiadowcze w Waszyngtonie zwraca uwagę, że w pewnym momencie Rosja może zdecydować się na zniszczenie podwodnej infrastruktury światłowodowej, co w konsekwencji doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego Zachodu.

Amerykańscy wojskowi wypowiadający się w „New York Timesie" twierdzą, że w ostatnich miesiącach rosyjskie okręty podwodne znacznie zwiększyły aktywność w miej scach, gdzie na Atlantyku p rzechodzą kable, a nawet tam, gdzie się kończą, czyli niedaleko wybrzeży USA. - Jest bardzo niepokojące, jeśli jakiś kraj kombinuje coś przy kablach komunikacyjnych - mówi komandor William Marks, rzecznik marynarki wojennej w Waszyngtonie.

Wojskowi w Waszyngtonie obawiają się jednak, że Rosjanie będą chcieli zniszczyć światłowody znajdujące się w podmorskich głębinach, gdzie ciężko monitorować tamtejszą infrastrukturę i naprawić zniszczenia. "

NYT" dodaje także, że większość z kabli światłowodowych została położona w miejscach, gdzie biegły dawne kable telekomunikacyjne, które kładziono od drugiej połowy XIX wieku. Jednak część infrastruktury internetowej została zainstalowana w tajemnicy i jest wykorzystywana głównie do celów wojskowych. Pentagon obawia się, że Rosjanie mogą przeczesywać dno morskie w poszukiwaniu właśnie tych tajnych światłodowdów.

 Źródło: NYT, Gazeta Wyborcza

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

podsłuch, Rosja, świat, światłowody

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie