Przejdź do treści

Czego się dziś obawiają polscy internauci

Data: 2016-04-15 01:28:00
Czego się dziś obawiają polscy internauci

Włamanie na konto bankowe, ujawnienie numeru karty kredytowej, przejęcie loginów i haseł – to największe obawy internautów związane z korzystaniem z Sieci. Użytkownicy boją się tego bardziej niż np. śledzenia aktywności online przez służby państwowe – tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Trzy czwarte osób korzystających z Internetu uważa włamanie do serwisu bankowego i kradzież pieniędzy z konta za potencjalnie najgroźniejszą i najbardziej niepokojącą sytuację związaną z korzystaniem z Sieci. Jednocześnie największa obawa, jeśli chodzi o ujawnienie danych, dotyczy loginów, haseł, numerów kont i kart kredytowych. Respondenci podkreślają, że z biegiem lat zagrożenia wiążące się z korzystaniem z Internetu systematycznie rosną. 

Respondenci pytani o opinie dotyczące nowej ustawy o policji, umożliwiającej śledzenie aktywności w Internecie, dostrzegają zarówno ogromne zagrożenia z tym związane, jak i możliwości (wykrywanie zjawsik patologicznych, walka z terroryzmem).

W porównaniu do obaw o ujawnienie danych logowania do serwisów transakcyjnych i bankowych – stosunkowo niewielką wagę przywiązujemy do prywatności związanej z aktywnością w mediach społecznościowych i w serwisach WWW. Podobnie jak do tej mającej związek z naszymi upodobaniami zakupowymi. 

– Pod tym względem jesteśmy podobni do internautów z innych krajów Zachodu, w tym amerykańskich (badania PEW Research Center). Jednakże akceptacja Polaków dla inwigilacji ze strony organów państwowych jest dużo niższa niż w krajach zachodnich. Może to wynikać z faktu naszego wciąż niewielkiego poczucia zagrożenia atakami terrorystycznymi. W łatwym dostępie do naszych danych widzimy przewagę zagrożeń nad korzyściami – komentuje Piotr Czyżewski, dyrektor ds. rozwoju w ARC Rynek i Opinia. 

Źródło: ARC Rynek Opinia

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ARC, badanie, cyberbezpieczeństwo

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie