Przejdź do treści

Agenda cyfrowa dla Europy a sprawa Polska

Data: 2010-05-19 00:00:00

Europa stawia na gospodarkę cyfrową i to jest także ogromna szansa dla Polski – stwierdził na konferencji KFS Włodzimierz Marciński, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego z MSWiA.

Europa stawia na gospodarkę cyfrową i to jest także ogromna szansa dla Polski – stwierdził na konferencji KFS Włodzimierz Marciński, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego z MSWiA.

UE dostrzegła, że gospodarka cyfrowa to ważny element rozwojowy w przyjętej Agendzie Cyfrowej. - Wyrazem tego, że UE docenia tę sferę są miliardy euro jaki udostępnia Polsce na rozwój Internetu – podkreślił Marciński.  Jego zdaniem bardzo  istotne w tym dokumencie są restrykcyjne plany czasowe, bowiem bardzo dużo działań ma być zrealizowana bardzo szybko, tj. w 2011 czy 2012 roku. Na przykład Wielka Brytania chce udostępnić wszystkim obywatelom dostęp do Internetu o prędkości co najmniej 2 Mb/s do 2012 roku.


- Wyzwania, jakie w swych dokumentach stawia UE są ambitne. Na przykład do 2013 roku 100% mieszkańców UE ma mieć ostęp do Internetu, a plan do 2020 roku to całkowite pokrycie oszaru Europy siecią zapewnijącą transfer  co najmniej 30Mb/s – mówił Marciński. - Warto zwrócić uwagę, ze celem nadrzędnym jest budowa wspólnego rynku cyfrowego, stworzenie wspólnych standardów w tej sferze – dodał. 
 
Przypomniał on, że w naszym kraju problemy społeczeństwa informacyjnego porusza dokument  „Polska 2030 –wyzwanie rozwojowe”  – Problem w tym, że w Polsce tych strategii było zbyt wiele. Naliczono ich się ponad 200. Teraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma to wszystko zgrupować w dziewięć kluczowych strategii. Istotne jest więc, by w tych naszych strategiach rozwojowych zmieściły się to co UE zakłada w swych dokumentach odnośnie Internetu i gospodarki cyfrowej- twierdzi Włodzimierz Marciński.


- To wszystko stwarza dla nas szansę, by ten moment wykorzystać i na polu gospodarki cyfrowej dołączyć do czołówki Europy - uważa Marciński.  A to zaś w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak efektywnie wykorzystywać będziemy środki unijne.

Źródło: Własne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

konferencja, UE, sieci, gospodarka cyfrowa, inwestycje, dofinansowanie, MSWiA

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie