Przejdź do treści

320 tysięcy e-PIT-ów za 2009 rok

Data: 2010-05-04 00:00:00

Blisko 320 tys. PIT-ów za 2009 r. dotarło do fiskusa przez internet. To niewiele - ocenia Gazeta Wyborcza

Blisko 320 tys. PIT-ów za 2009 r. dotarło do fiskusa przez internet. To niewiele - ocenia Gazeta Wyborcza


W czasie tegorocznych rozliczeń z fiskusem z podatku od dochodów osobistych Polacy złożyli przez internet, przy wykorzystaniu systemu e-Deklaracje, 319 620 PIT-ów. Część z nich wysłali wspólnie rozliczający się małżonkowie. W sumie przez sieć rozliczyło się 355 848 osób na blisko 25 mln podatników PIT.

Dla porównania w czasie rozliczeń z podatku za 2008 r. fiskus dostał przez sieć 84 tys. PIT-ów. Wtedy jednak dopiero 9 kwietnia uruchomiono możliwość wysyłania zeznań rocznych przez internet bez kosztownego podpisu elektronicznego. Co więcej, można było w ten sposób wysyłać tylko jeden rodzaj formularza - PIT-37. Podczas rozliczeń za 2007 r. przez sieć rozliczyło się... 310 osób (ale wtedy bezwzględnie potrzebny był bezpieczny podpis).

Wydawało się, że teraz będzie znacznie lepiej. Wszak przez sieć bez bezpiecznego podpisu można było składać niemal wszystkie rodzaje PIT-ów: - PIT-37 (składają go osoby zatrudnione na etatach, emeryci, renciści), - PIT-36 (osoby prowadzące działalność gospodarczą), - PIT-36L (działalność gospodarcza opodatkowana liniową stawką 19-proc.), - PIT-38 (giełda) - oraz PIT-39 (sprzedaż mieszkań). Do tego także ulgowe załączniki PIT/O, PIT/D i PIT-2K.

 

Jednak Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że rozliczenia z fiskusem przez internet też w końcu zdobędą serca Polaków. - Okazuje się, że wiele osób nie wie, jaki miało przychód w 2008 r. To uniemożliwiało im złożenie PIT-u przez internet [na podstawie informacji o przychodzie z zeznania za 2008 r. fiskus identyfikował podatnika składającego e-PIT za 2009 r.] - mówi Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
 

Resort zapowiada wprowadzenie kolejnych ułatwień: możliwość składania przez internet korekt zeznań podatkowych (dziś zeznanie wysłane siecią trzeba poprawiać na papierze) oraz zdjęcie z małżonków obowiązku zawiadamiania na papierze urzędu skarbowego o chęci wspólnego rozliczania się przez internet.

Źródło: Gazeta Wyborcza

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

zastosowania, e-usługi, e-administracja, finanse

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie