Przejdź do treści

Ruszyła konferencja o sieciach regionalnych w Poznaniu

Data: 2011-10-06 00:00:00

W Poznaniu rozpoczęło się I Wielkopolskie Forum Szerokopasmowe. Otworzył je Leszek Wojtasiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego, który podkreślił, że sieć budowana w ramach projektu Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej będzie niebawem służyła wielu instytucjom w regionie.

W Poznaniu rozpoczęło się I Wielkopolskie Forum Szerokopasmowe. Otworzył je Leszek Wojtasiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego, który podkreślił, że sieć budowana w ramach projektu Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej  będzie niebawem służyła wielu  instytucjom w regionie.

Wojciech Cerba, prezes spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa nie ukrywał, że projekt budowy WSS to ogromne przedsięwzięcie.  - Będziemy musieli dokonać wykopów o długości około 4 tys. km wzdłuż projektowanej sieci. Kluczowe będzie zaangażowanie samorządów – powiedział Wojciech Cerba.

Anna Streżyńska, prezes UKE  podkreśliła, że  Internet będzie kołem zamachowym gospodarki. - Nasza gospodarka internetowa rośnie dziś średnio w tempie 17 proc. rocznie, podczas gdy na świecie wskaźnik ten jest niższy  i wynosi  10 proc rocznie, a UE – 8 proc. – powiedziała Anna Streżyńska. .

Zauważyła, że choć dziś w Polsce mamy około  6,5 łączy stacjonarnych i 3,5 mln łączy mobilnych i tym samym przekroczyliśmy granicę 10 mln łączy, to i tak odstajemy w stosunku do  innych krajów UE. Oznacza o bowiem, że w Polsce tylko 16 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do łaczy internetowych, podczas gdy .średnia unijna to ponad 26 proc.

- W dodatku u nas 70 proc. łączy ma przepustowość poniżej  2Mbit/s . Z przeprowadzonej inwentaryzacji sieci wynika, że w ponad 45 tys. miejscowości w Polsce potrzebne są inwestycje szerokopasmowe – podkreśliła Anna Streżyńska.

Według niej sieć regionalne są potrzebne by internet dotarł dla każdego obywatela , a WSS należy do liderów w budowie  wojewódzkich sieci szerokopasmowych.

Źródło: Własne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

WSS, Wielkopolska, konferencja, sieci regionalne

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie